Majiteli Novy stoupl provozní zisk, tržby klesly

Společnost Central European Media Enterprises vlastnící v Česku největší komerční televizní skupinu Nova loni utržila téměř 606 milionů dolarů. Meziročně je to pokles o jedenáct procent.

 CME Group
23.2.2016 7:57   |  

Hrubý provozní zisk OIBDA ale loni kvůli úsporám stoupl o více než čtvrtinu na 123 milionů dolarů. Kvůli úrokovým nákladům ale skončila celá CME v čisté ztrátě 115 milionů dolarů, zatímco o rok dříve to byl téměř dvojnásobek. Zároveň se firma dohodla na refinancování části dluhu s hlavním akcionářem Time Warner, který se zaručí za téměř půlmiliardový úvěr v eurech, především od BNP Paribas.

Vedení CME bojující již několik let s vysokým zadlužením ale považuje výsledky za pozitivní. „Máme za sebou další finančně úspěšný rok vyznačující se silným růstem zisku OIBDA, pokračujícím zvyšováním marže a výrazným zlepšením v tvorbě volného peněžního toku,“ uvedl jeden ze dvou generálních ředitelů CME Michael Del Nin. „Výsledky spolu s oznámeným refinancováním završily dvouletý obrat a udávají jasný směr ke snižování našeho zadlužení,“ dodal.

Podle analytiků ale mohly být výsledky lepší. „Celkově CME představila o něco slabší výsledky, než trh očekával. Pozitivní zprávou je, že svižným tempem pokračuje oživení na Slovensku a v Chorvatsku, nicméně český trh je jednoznačným zklamáním,“ uvedl Václav Kmínek z Patrie.

Výnosy v Česku totiž meziročně klesly o desetinu na 183 milionů dolarů. „CME však oznámilo refinancování svých největších dluhů, což je pozitivní zpráva. CME tak ušetří asi 23 milionů dolarů úrokových nákladů ročně a prodlouží si i splatnost,“ podotkl. Investoři na výsledkovou zprávu reagovali kladně a cena akcií CME na pražské burze během dne stoupla o více než osm procent.

Vliv změn kurzů na hospodaření CME
Výnosy celé skupiny CME loni meziročně spadly o jedenáct procent. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se ale jednalo o nárůst o šest procent, tedy stejným tempem, jímž podle CME loni stoupl celý trh s televizní reklamou v zemích, kde působí. Výnosy v Česku se započtením změn kurzů klesly o desetinu na 183 milionů dolarů, bez jejich započtení by ale stouply o více než šest procent.
Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web