Na český trh vstupuje nový prodejce e-knih

7.9.2010 16:35   |  

Na český internetový trh přichází nový prodejce, který se specializuje na obchod s elektronickými knihami. O víkendu začal fungovat server eReading.cz, který chce rozvinout trh s e-knihami v Česku.

Čeští čtenáři si oproti těm americkým nebo britským elektronické knihy zatím příliš neoblíbili, přesto podle serveru eReading.cz polovina největších tuzemských vydavatelstvím s elektronickými knihami počítá. Někteří vydavatelé je uvádějí už teď.

„V Čechách doposud neexistoval profesionální prodejce e-knih, který by se soustředil pouze na tento segment. To však neznamená, že neexistuje žádný trh,“ uvedl jeden ze zakladatelů projektu eReading.cz Petr Mareš. „Postoj nakladatelů k novému konceptu ve většině případů osciluje mezi kladným přijetím a zvědavostí, zaznívají ale samozřejmě i občasné pochybnosti. Jen malá část z nich však spolupráci rezolutně zamítá,“ pokračoval Mareš.

Obchod eReading.cz v současné době nabízí kolem stovky e-knih pro děti i dospělé. Některé jsou zdarma, většinou se ale jejich cena pohybuje okolo sta korun. V nabídce jsou ale i e-knihy dvakrát dražší.

Ke čtení elektronických knih je potřeba vlastnit takzvanou čtečku, „chytrý“ mobilní telefon nebo tablet. „Podle informací obchodního domu Alza.cz je mezi českými uživateli z tohoto zdroje přes dvanáct tisíc čteček. Jejich celkový počet odhadujeme mezi dvacet až čtyřicet tisíc a předpokládáme, že se s vývojem na zahraničním a potažmo našem trhu bude tento počet zvyšovat,“ podotkl Mareš. Cena čteček v současné době začíná zhruba na dvou a půl tisících korun.

Kromě eReading.cz na českém internetu figuruje už delší dobu server Palmknihy.cz, se dosud specializoval na bezplatné e-knihy. Nabídku placených publikací teprve připravuje, měla by se objevit během podzimu. Podle spoluzakladatele firmy Palmknihy Jiřího Vlčka server brzy nabídne e-knihy od sedmi tuzemských vydavatelství.

V zahraničí je nejznámější obchod Amazon Kindle Store, který nabízí přes 670 tisíc publikací. Kromě toho obchod prodává také vlastní čtečku Kindle, která mezi e-čtenáři patří k těm nejpopulárnějším.

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web