Na český trh vstupuje nový prodejce e-knih

7.9.2010 16:35   |  

Na český internetový trh přichází nový prodejce, který se specializuje na obchod s elektronickými knihami. O víkendu začal fungovat server eReading.cz, který chce rozvinout trh s e-knihami v Česku.

Čeští čtenáři si oproti těm americkým nebo britským elektronické knihy zatím příliš neoblíbili, přesto podle serveru eReading.cz polovina největších tuzemských vydavatelstvím s elektronickými knihami počítá. Někteří vydavatelé je uvádějí už teď.

„V Čechách doposud neexistoval profesionální prodejce e-knih, který by se soustředil pouze na tento segment. To však neznamená, že neexistuje žádný trh,“ uvedl jeden ze zakladatelů projektu eReading.cz Petr Mareš. „Postoj nakladatelů k novému konceptu ve většině případů osciluje mezi kladným přijetím a zvědavostí, zaznívají ale samozřejmě i občasné pochybnosti. Jen malá část z nich však spolupráci rezolutně zamítá,“ pokračoval Mareš.

Obchod eReading.cz v současné době nabízí kolem stovky e-knih pro děti i dospělé. Některé jsou zdarma, většinou se ale jejich cena pohybuje okolo sta korun. V nabídce jsou ale i e-knihy dvakrát dražší.

Ke čtení elektronických knih je potřeba vlastnit takzvanou čtečku, „chytrý“ mobilní telefon nebo tablet. „Podle informací obchodního domu Alza.cz je mezi českými uživateli z tohoto zdroje přes dvanáct tisíc čteček. Jejich celkový počet odhadujeme mezi dvacet až čtyřicet tisíc a předpokládáme, že se s vývojem na zahraničním a potažmo našem trhu bude tento počet zvyšovat,“ podotkl Mareš. Cena čteček v současné době začíná zhruba na dvou a půl tisících korun.

Kromě eReading.cz na českém internetu figuruje už delší dobu server Palmknihy.cz, se dosud specializoval na bezplatné e-knihy. Nabídku placených publikací teprve připravuje, měla by se objevit během podzimu. Podle spoluzakladatele firmy Palmknihy Jiřího Vlčka server brzy nabídne e-knihy od sedmi tuzemských vydavatelství.

V zahraničí je nejznámější obchod Amazon Kindle Store, který nabízí přes 670 tisíc publikací. Kromě toho obchod prodává také vlastní čtečku Kindle, která mezi e-čtenáři patří k těm nejpopulárnějším.

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web