Nečas: Protipirátskou dohodu ACTA zatím nepodepíšeme | E15.cz

Nečas: Protipirátskou dohodu ACTA zatím nepodepíšeme

6. února 2012 • 15:21
Vláda pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství ACTA, řekl dnes premiér Petr Nečas. Otázku chce kabinet ještě analyzovat. Proti mezinárodní dohodě se ve světě i v Česku vzedmula vlna odporu, její součástí jsou i hackerské útoky.

Vláda podle premiéra nechce v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Vláda proto bude věc analyzovat, vyžádá si také názory externích odborníků. „Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě,“ vysvětlil Nečas.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Minulý týden proběhly demonstrace proti dohodě ACTA

Proti dohodě protestují občané v mnoha zemích, vadí jim údajně hrozící omezení svobody internetu. V ČR kvůli podpisu dohody již internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. Dnes vyšlo najevo, že hackeři získali údaje o všech členech Nečasovy ODS.

„Chci zdůraznit, že nikdy ani omylem v ČR nehrozily nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaké filtrace a podobně. To nehrozilo nikdy ani na okamžik,“ prohlásil dnes Nečas.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že mají s dokumentem velké problémy. Podle ministerstva průmyslu bude k přijetí smlouvy třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ACTA zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!