Nokia hraje o přežití, představila první modely s Windows Phone 8

aktualizováno Skomírající finská společnost Nokia představila své první smartphony s operačním systémem Windows Phone 8. Nyní už firmě nezbývá než doufat, že novinky v čele s Nokií Lumia 920 budou trháky, jinak bývalému dominantnímu výrobci mobilních telefonů hrozí krach.

Nokia Lumia 920 Dalších 9 fotografií v galerii
5.9.2012 22:36   |  

Společně s Microsoftem vytvořila Nokia konečně protiváhu k dominantním operačním systémům Android a iOS. Šéf Nokie Stephen Elop pro list Financial Times uvedl, že se konečně jedná o závod tří koní. Jako první firma představila Windows Phone Lumia 920 a jeho menší verzi 820.

Telefony se mají na vybraných trzích začít prodávat ve čtvrtém čtvrtletí a patří mezi první přístroje, které používají nejnovější verzi operačního systému od Microsoftu. Lumia 920 má fotoaparát s technologií „Pureview“, která snižuje možnost rozmazání obrázku pohybem ruky. Umožňuje rovněž bezdrátové nabíjení telefonu přes nabíjecí podložku a má technologii augmented reality, která umožní uživatelů zjistit za pomoci fotoaparátu detailní informace o okolí, ve kterém se nacházejí. Levnější Lumia 820 nemá speciální čočky fotoaparátu, ale nabízí možnost výměny krytů.

Podívejte se na první oficiální snímky Lumie 920:

Ceny přístrojů zatím Nokia neuvedla s tím, že je bude zveřejňovat až před zahájením prodeje na jednotlivých trzích.

Analytiky však nové přístroje příliš nenadchly. Akcie Nokie krátce po představení přístrojů klesly o osm procent.

Nokia v čele s Elopem je pod masivním tlakem. Elop, který přišel z Microsoftu, už musí po téměř dvou letech v Nokii ukázat konkurenceschopný chytrý telefon. Finská telekomunikační skupina vykazuje čtvrtletí za čtvrtletím těžké ztráty a přišla i o důvěru ratingových agentur.

Vývoj ceny akcií Nokie za posledních pět let:

Vývoj provozního zisku Nokie:

Stephen Elop vyhlásil v únoru 2011 novou strategii firmy. „Jedná se o významnou změnu v historii Nokie,“ řekl generální ředitel o partnerství s výrobcem softwaru, americkou společností Microsoft.

Nokia se již příliš dlouho trápí. Nyní má možná poslední šanci uspět se soupeři Applem a Samsungem a znovu získat pozice, o které přišla, píše FT.


Také čtěte:

Nokia v Česku propustí tři čtvrtiny lidí

Nokii zachraňují „skorosmartphony“, akcie se odlepily ode dna

36 miliard korun. Nokia ohlásila obří ztrátu


Nokia vyrobila svůj první digitální mobilní GSM telefon v roce 1992. Ještě loni byla největším prodejcem mobilních telefonů na světě, letos ji však z této pozice sesadil jihokorejský Samsung. O prvenství na trhu s lukrativními chytrými telefony přišla již o rok dříve.

Podle údajů společnosti IDC byl ve druhém čtvrtletí převládajícím operačním systémem pro chytré telefony Android s podílem na trhu 68,1 procenta. Druhý iOS měl podíl 16,9 procenta. Windows patřila pátá příčka s podílem na trhu 3,5 procenta.

Autor: Michal Nosek

Komentáře

Čtěte také

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Centrální komise, která na ministerstvu dopravy schvaluje všechny důležité projekty, včera projednala nápad na výstavbu železničního tunelu pod Střešovicemi. Iniciativa vzešla ze… více

Komerční prezentace
Mobilní web