Nova přes pokles tržeb potvrdila pozici lídra v CME

Největší tuzemská komerční televize Nova je i přes pokles tržeb v letošním roce stále nejvýdělečnější stanicí v portfoliu celé mediální skupiny Central European Media Entertainment (CME). O tuto pozici přišla podle tehdejších reportů skupiny předloni, kdy zavedla nový způsob prodeje reklamy a výrazně ji zdražila.

 CME Group
27.10.2015 13:28   |  

Po tehdejším dočasném odchodu velkých inzerentů, propadu tržeb a následném vykázání ztráty Novu v provozním zisku na chvíli předstihla bulharská bTV. Nova pak po nezvládnuté změně prošla personálním zemětřesením, kdy odešla řada vrcholných manažerů v čele s šéfem celé CME Adrianem Sarbuem a generálním ředitelem Novy Janem Andruškem.

Nova si zachovává zejména pozici lídra v ziskovosti. Provozní zisk CME za její české aktivity v čele s Novou bez zahrnutí odpisů, amortizace a ztráty ze snížení hodnoty aktiv (OIBDA) stouply od ledna do září o třetinu na 44 milionů dolarů. CME v Rumunsku si polepšila jen o 23 procent na 26 milionů dolarů.

Tržby Novy v Česku od ledna do září letošního roku podle dnešních zveřejněných údajů CME ale klesly o deset procent na 122,7 milionu dolarů (zhruba tři miliardy korun). O třináct milionů dolarů tak ale stále překonala rumunskou divizi v čele s ProTV, která si meziročně pohoršila o jedenáct procent. Výraznější rozdíl v tempu poklesu ale nastal ve třetím čtvrtletí - zatímco Nova ztratila tržby ve výši 6,6 procenta, rumunští souputníci klesli více než dvojnásobným tempem.

„Celkově CME představila o něco slabší výsledky, než trh očekával. Očištěné tržby rostly jen o 5,2 procenta. Pozitivní zprávou je, že svižným tempem pokračuje oživení v České republice a na Slovensku, nicméně Rumunsko jednoznačně zklamalo. Trh by na výsledky měl reagovat mírně negativně,“ uvedl analytik Václav Kmínek z Patria Finance. Akcie CME na pražské burze na výsledky zareagovaly mirným poklesem o necelých pět procent.


Čtěte také:

CME se loni díky televizi Nova přehoupla do provozního zisku

Výsledky Novy se lepší, její majitel CME je ale stále ve ztrátě

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web