Nové centrum bude vyrábět optiku i pro vesmír

13.10.2010 7:55   |  

Česká věda dostane další evropské prostředky pro svůj rozvoj. Pražský Ústav fyziky plazmatu Akademie věd během tří let postaví v Turnově centrum speciální optiky a optoelektroniky (TOPTEC). Z celkové ceny 176 milionů korun přijde 85 procent z evropských fondů a zbývajících 15 procent z rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Nakoupíme ze světa nejlepší existující přístroje pro broušení, leštění a další úpravy čoček, některé si necháme vyrobit přímo na míru, takže budeme schopni připravovat optická zařízení na nejvyšší úrovni,“ těší se ředitel centra Vít Lédl.

Ústav fyziky plazmatu v Turnově, městě s dlouhou sklářskou a brusičskou tradicí, spravuje optické pracoviště, které se stane základem nového centra. Pracoviště nyní kromě dodávání přístrojů do výzkumných laboratoří spolupracuje při vývoji optiky například s německou společností Siemens, americko-japonskou Rigaku a českou Crytur. „Díky novému vybavení se spolupráce se špičkovým průmyslem dále rozšíří,“ tvrdí ředitel Ústavu fyziky plazmatu Petr Křenek.

Nové centrum chce dodávat optická zařízení například pro dvojici evropských sond Proba-3, která bude mít za úkol zkoumat Slunce. Další optické přístroje by se měly uplatnit v konstrukci největšího výzkumného laseru na světě ELI, který se bude – rovněž za evropské peníze – stavět u Prahy.

Projekt v Turnově patří mezi ty, jež jsou financovány z takzvaného Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. EU v něm vyčlenila pro Česko 2,07 miliardy eur (zhruba 50 miliard korun), které může využít do roku 2013 na rozvoj výzkumných a vzdělávacích zařízení.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

U budovy kriminologického institutu v Bruselu vybuchla bomba

Neznámí útočníci odpálili v noci na dnešek bombu u budovy kriminologického institutu v Bruselu. Informovala o tom místní média s tím, že v areálu vznikly značné hmotné škody. Při… více

Mobilní web