Obavy z Huawei a ZTE zasáhly již i Tchaj-wan

Po nedávné zprávě amerického kongresu týkající se možné průmyslové špionáže ze strany čínských firem Huawei a ZTE se podobným podezřením začal zabývat i Tchaj-wan. Obranný výbor schválil rezoluci požadující, aby vládní strana Kuomintang (KMT) přijala podobná opatření, které již schválily USA a Velká Británie. Zpráva kongresu doporučovala, aby USA z důvodu ohrožení národních bezpečnostních zájmů zablokovaly podnikové akvizice i fúze zahrnující Huawei a ZTE.

 Huawei, ilustračn foto
23.10.2012 15:46   |  

„Národní bezpečnostní výbor by měl spolupracovat s Ministerstvem obrany a dalšími příslušnými úřady a vyhodnotit, do kterých odvětví infrastruktury by firmy z pevniny neměly investovat,“ uvádí se v dokumentu. Tchaj-wan přitom v březnu v rámci rozšiřování ekonomické spolupráce s pevninou zjednodušil investiční možnosti pro Číňany. Podle nových pravidel mohou podnikatelé z druhé strany úžiny koupit na Tchaj-wanu až 50 procent akcií v klíčových veřejných infrastrukturních projektech jako je například metro, železnice, mosty a tunely. Bez restrikcí budou nově moci investovat také do konferenčních center, národních parků a další šesti kategorií. Telekomunikační sektor však prozatím zůstává mimo jejich dosah.

Bezpečnostní riziko

Poslanec Hsu Chung-hsin zastupující stranu Taiwan Solidarity Union (TSU) požadující nezávislost ostrova varoval, že investice z pevninské Číny mohou pro Tchaj-wan představovat vážné bezpečnostní riziko. Uvedl přitom nedávný případ, kdy bývalý manažeři společnosti AU Optronics Corp, což je druhý největší výrobce displejů LCD v zemi ukradli její obchodní tajemství a předali jej čínskému konkurentovi.

Hsu nebyl první, kdo na podobné riziko týkající se některých investic z pevninské Číny upozornil. S podobnými obavami vystoupili již v letos v dubnu dva poslanci Demokratické pokrokové strany. Huawei přitom na Tchaj-wanu již působil, když získal dva významné kontrakty týkající se telekomunikačního vybavení pro dvě tamní společnosti.


Také čtěte:

Kanada vyloučí Huawei z výstavby vládní sítě

Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje kongres USA

Huawei přebírá správu mobilních sítí českého T-Mobilu


Autor: Dáša Hyklová, Euro

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web