Podíl klasických televizorů klesl za čtyři roky o polovinu

Podíl klasických televizorů klesl za čtyři roky o polovinu
4. dubna 2016 • 13:21
Klasické rozměrné CRT televizory vlastní nyní v Česku ani ne čtvrtina domácností. Ještě v roce 2012 to přitom byla více než polovina a jejich podíl dále klesá. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen, která v Česku zajišťuje i peoplemetrové měření sledovanosti televizního vysílání.

„Není překvapením, že klasické CRT obrazovky v domácnostech jsou nahrazovány plochými televizemi,“ uvedla mluvčí Nielsenu Pavla Chlebounová. Podíl plochých obrazovek totiž v posledních letech naopak stále stoupá. Zatímco před čtyřmi lety činil jejich podíl téměř tři pětiny, nyní je to už přes osmdesát procent.

Vlastnosti televizorů v domácnostechVlastnosti televizorů v domácnostechAutor:

S plochými televizory přitom stouply možnosti domácností sledovat vysílání ve vyšším rozlišení označovaném jako HD, které v současnosti přijímá téměř polovina českých domácností. „To představuje oproti roku 2012 trojnásobek,“ podotkla Chlebounová.

Stanice v HD rozlišení je v současnosti možné naladit nejen přes placené satelitní, kabelové či internetové vysílání (IPTV), ale také i přes pozemní DVB-T vysílání, které využívá sedmnáct procent domácností. O bod méně činí podíl satelitního vysílání, u kabelových a IPTV sítí je to třináct procent. „Platí, že HD stanice častěji přijímají domácnosti z vyšších socioekonomických skupin,“ dodala Chlebounová.

Možnost příjmu HD stanicMožnost příjmu HD stanicAutor:

Za vyšším zájmem o ploché televize se schopností rozlišovat HD vysílání může být i stoupající počet programů, které lze v Česku v HD sledovat. Například největší kabelový operátor v tuzemsku UPC v polovině března zvýšil počet HD programů o tři včetně jednoho erotického. Celkový počet HD stanic tak v síti UPC překročil padesátku. Jen o pár programů v HD nabízí satelitní Skylink, společnost O2 jich ve své internetové O2 TV nabízí šestadvacet, satelitní FreeSat stejně jako Digi TV pak necelých dvacet.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!