PR agentura prý ve velkém přepisovala Wikipedii ve prospěch klientů

Bell Pottinger – jedna z největších britských PR agentur – je podezřelá z toho, že v internetové encyklopedii Wikipedia ve velkém měnila hesla o klientech, aby zlepšila jejich image. Wikipedia zakázala možnost editovat obsah asi 10 uživatelům, kteří jsou na agenturu navázáni. Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales pro BBC uvedl, že Bell Pottinger takto své klienty zesměšnila. Týká se to třeba filmového producenta Paramount.

 Wikipedia
10.12.2011 16:32   |  

Agentura Bell Pottinger připustila, že hesla na Wikipedii měnila, ale dodala, že nikdy neudělala nic nelegálního. Wales ale upozornil, že eticky jsou takové zásahy velmi problematické.

„Zatím jsem nikdy takový případ neřešil. PR firmy přece mají etické předpisy, které by podobné chování měly vyloučit,“ uvedl v reakci na aféru zakladatel Wikipedie.

Na vytváření hesel Wikipedie se může podílet kdokoli, pravidla webu ale na editory apeluje, aby se striktně vyhýbali zásahům do obsahu, se kterým je pojí osobní nebo obchodní zájmy.


Čtěte také: Petr Koubský: Wikipedie je kolektivní pamětí lidstva


Na podezřelé aktivity na Wikipedii upozornil blogger a IT konzultant Tim Ireland, který si všiml několika úprav uživatele „Biggleswiki“, který je s agenturou spojený. Na stránkách některých firem přidával pochvalné poznámky nebo naopak odstraňoval negativně laděné zmínky.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web