Příprav na výpravu k Marsu se účastní také Česko

29.9.2010 7:57   |  

Česká republika má otevřenou cestu ke špičkovým kosmickým technologiím, které se uplatní při výzkumu Marsu. Je totiž členem Evropské kosmické agentury (ESA), se kterou chce spolupracovat světová jednička v oboru, kosmická agentura NASA.

V Praze o tom ujišťoval administrátor americké organizace Charles Bolden. Patřil k hlavním mluvčím na Mezinárodním astronautickém kongresu, jehož se tento týden účastní přes dva tisíce vědců, průmyslníků, státních úředníků i zástupců nevládních sdružení.

Spojené státy plánují pilotovanou výpravu k Marsu až někdy ve třicátých letech a nemají jasnou představu, jak a s čí pomocí by ji uskutečnily. Jejich program vývoje nových nosných raket Ares i nové kosmické lodě Orion, které měly dopravit lidi na Mars, se zhroutil kvůli nedostatku peněz.

Je tedy zřejmé, že USA budou muset vyvinout úplně nový, dostatečně výkonný raketový nosič, který dokáže dostat na oběžnou dráhu kolem Země díly, z nichž se zřejmě až tam bude sestavovat kosmická loď schopná dopravit lidi k rudé planetě. A pro takové plavidlo zřejmě bude třeba vymyslet nový typ pohonu.

To vše jsou však problémy „pouze“ technického rázu. O finančních nákladech na výpravu k rudé planetě na pražském kongresu zatím nikdo nemluvil.

Čtěte více:

Česku se otevírají cesty k vesmírným technologiím

Architekt Rousek zaujal NASA návrhem kosmické lodě

Planeta Merkur učí vědce, jak chránit kosmické posádky před slunečním větrem

Šéf ESA: Mars ano, jenže...

Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain takticky zdůraznil, že směřování k Marsu je příliš dlouhodobá záležitost a že kosmonautika bude potřebovat krátkodobé cíle. Aby se s nimi mohla veřejnost ztotožnit a výzkum vesmíru vůbec podporovala.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web