Šéfové Facebooku a Googlu varují před přehnanou regulací internetu

26.5.2011 15:49   |  

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg a šéf Googlu Eric Schmidt varovali vlády před snahou příliš regulovat internet. Na dvoudenním setkání vlivných představitelů internetu v Paříži, kam je pozval diskutovat francouzský prezident, weboví inovátoři odmítli snahy o cenzuru v nedemokratických zemích. Vyspělé země pak upozornili, že jejich plíživě zaváděná regulační omezení budou stejně obcházena.

Od e-G8, prvního fóra svého druhu, si francouzský prezident Sarkozy sliboval diskuzi o tom, v jakých hranicích je možné internet regulovat. Přední osobnosti světa webu, v čele s prominentními hosty konference – Markem Zuckerbergem a Erikem Schmidtem, ale dali jasně najevo, že snahy internet regulovat míří proti smyslu světové sítě.

„Lidé mi říkají ‘je to skvělé jakou roli Facebook sehrál při arabských povstáních’, ale je to zároveň trochu znepokojující vidět, co všechno tohle sdílení a sbírání informací umožňuje. Ale jedno neexistuje bez druhého. Na internetu nejde vybírat jen věci, které se vám líbí, a přitom bránit těm, které se vám nelíbí,“ komentoval snahy o regulaci internetu Zuckerberg.

Eric Schmidt z Googlu to vidí podobně: „Technologie se vyvíjejí rychleji než vlády. Ty by se je proto neměly snažit regulovat, aniž rozumí důsledkům.“

Podle vlivných představitelů internetového světa jsou nebezpečím i dobře myšlené zákony. Jednoho dne by totiž mohly vést k zániku aktivit a služeb považovaných dnes za samozřejmé.

Podpora internetu = podpora demokracie?

Zásadní je podle internetových osobností boj proti cenzuře v zemích jako Čína nebo Írán. Někteří účastníci schůzky upozornili, že díky stále sofistikovanějším technologiím i uživatelům mohou vznikat autonomní sítě mimo vládní kontrolu a vlády proti nim vedou předem prohranou válku.

„Vláda se v mnoha ohledech stane, nebo se už stala irelevantní,“ řekl šéf kalifornské firmy SGN, která investuje do sociálních sítí. „S nastupujícími technologiemi už nebude mít kontrolu nad ničím,“ dodal.

Alec Ross, který je zvláštním poradcem americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové na fóru řekl, že Washington v poslední době poskytl 28 milionů dolarů na školení demokratických aktivistů v obcházení filtrů, které vlády na internet instalují.

Podle skupiny Reportéři bez hranic určitá forma cenzury internetu nyní funguje ve více než 60 zemích a jejich počty rostou.


Čtěte také: Google chce konkurovat Facebooku, vyvíjí vlastní sociální síť


Spory o překračování autorských práv

Mezi hlavní spory, které se dlouhodobě kolem internetu vedou, patří otázky týkající se ochrany soukromí a autorských práv. Na konferenci se znovu ukázalo, že shodu v těchto věcech budou internetoví podnikatelé a aktivisté s politiky a zástupci tradičního průmyslu hledat jen obtížně.

Politiky ve snaze posílit ochranu autorských práv podporují například šéfové nahrávacích a vydavatelských společností. Lidé ze světa internetu naopak kritizují sílící opatření proti volnému stahování autorských materiálů na webu, zejména nedávný francouzský protipirátský zákon. Takováto opatření podle nich mrzačí základní vlastnost webu, kterou je jeho otevřenost.

„Můžete udělat internet bezpečný pro Justina Biebera nebo Lady Gaga, anebo může být bezpečný pro příští Skype. To si musíte vybrat,“ řekl profesor Harvardovy univerzity Yochi Benkler, známý jako zastánce myšlenek otevřeného zdroje.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web