Soukromé firmy chtějí převážet astronauty

16.6.2010 8:51   |  

Spory o to, zda soukromé firmy dokážou dopravovat americké astronauty do vesmíru, pokračují i po úspěšném pokusném startu první rakety, jež by měla nahradit nynější raketoplány. Raketa Falcon 9, patřící společnosti Space Exploration Technologies (zvané SpaceX), před pár dny vynesla během devíti minut maketu budoucí kosmické lodi z mysu Canaveral na oběžnou dráhu.

„Je to historická událost,“ hodnotí oblíbenou frází Brett Alexander, prezident Federace pro komerční kosmické lety. „Blahopřejeme k velkolepému letu Falconu 9,“ uvedla zástupkyně šéfa státní kosmické agentury NASA Lori Garverová.

Odpůrci zůstali nepřesvědčeni. „I tento drobný úspěch má víc než rok zpoždění oproti plánům,“ připomíná senátorka Kay Baileyová Hutchisonová z Texasu.

Prezident Barack Obama začátkem roku seškrtal rozpočet NASA tak, že v něm nezbývá na vývoj nástupce raketoplánů, jež letos přestanou létat. NASA se soustředí na vývoj nových technologií, rutinní provoz má být svěřen soukromým firmám.

Americké astronauty budou na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS přepravovat nejdříve ruské kosmické lodi Sojuz za 50 milionů dolarů za člověka a poté americké soukromé společnosti. SpaceX, která je ve výzkumu nejdál, si už v roce 2006 zajistila kontrakt na dopravu nákladů na stanici ISS za 1,6 miliardy dolarů. Teď věří, že její právě předvedená raketa dokáže vynést do vesmíru i člověka. Další bezpilotní pokus plánuje za několik měsíců.

Kosmonauty zatím do vesmíru vysílají Rusko, USA a Čína. Evropská komická agentura ESA a Japonsko vyvinuly pouze nákladní plavidla.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

EU jedná o záložním plánu v případě brexitu, posílila by spolupráci

Představitelé zemí Evropské unie začali jednat o plánu B, který by nastal v případě, že by se Britové v nadcházejícím červnovém referendu rozhodli opustit evropský blok. Podstatou… více

Komerční prezentace
Mobilní web