Telefónice v pololetí klesly výnosy o pět procent. Zisk se propadl o čtvrtinu

aktualizováno Nové tarify přilákaly k Telefónice přes sto tisíc nových klientů, přesto největší tuzemské telekomunikační firmě klesl v prvním pololetí čistý zisk o 26,5 procenta na zhruba 2,4 miliardy korun.

ilustrační foto
24.7.2013 10:55   |  

Největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica klesly v prvním pololetí konsolidované výnosy z podnikání o pět procent na 23,9 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o desetinu na 9,1 miliardy korun. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Pokles zisku byl ovlivněn mimořádnými účetními položkami, zejména vyššími náklady na restrukturalizaci zaúčtovanými letos, a také loňským mimořádným příjmem z prodeje 80 procent společnosti Informační linky.

Vývoj akcií společnosti Telefónica na pražské burze

Společnost díky zavedení nových tarifů Free zvýšila počet mobilních zákazníků o 113 tisíc na 5,08 milionu. Počet tarifních klientů narostl o 95 tisíc na 3,2 milionu. Podíl tzv. chytrých telefonů v síti O2 se zvýšil o 7,5 procentního bodu na 30 procent. Množství internetových přípojek xDSL se zvýšil o tři procenta na 921 tisíc.

Výsledky jsou podle analytiků v souladu s očekáváním trhu. Podle komentáře J&T Banky byly pozitivní vyšší než očekávané výnosy z pevných linek, negativním překvapením byly vyšší náklady na propojení a marketing. Telefónica letos plánuje investice až do šesti miliard korun, a to především do rozvoje nových technologií a mobilní sítě LTE. Ta pokrývá část Prahy a v říjnu se rozšíří do Brna.

Hrozba evropským soudem

Firma zároveň ve své zprávě pohrozila, že pokud podmínky chystané aukce kmitočtů pro LTE od Českého telekomunikačního úřadu zůstanou v takové podobě, která je nyní známa, bude své zájmy bránit u soudu i Evropské komise. Řadu regulačních zásahů, které přináší na telekomunikační trh, prý ČTÚ dostatečně nezdůvodňuje.

ČTÚ chce novou aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz pro rychlé mobilní sítě LTE zahájit do konce července. Zájemci se budou moci hlásit do konce srpna a vlastní dražba začne na začátku listopadu. Podle nynějších operátorů jsou navrhované podmínky nevyvážené a zvýhodňují nového hráče.

Aukce navazuje na předchozí nepodařenou soutěž, která se neúměrně protahovala a nabízená cena přes 20 miliard Kč se vymkla ekonomické realitě.


O mobilních operátorech čtěte více:

Zájem o datové přenosy z ciziny extrémně narostl

Místo výprodeje nákupy: Telefónica vytvoří lídra německého trhu


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web