Topící se BlackBerry našla zachránce. Koupí ji pojišťovací holding

Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se v zásadě dohodl na svém převzetí konsorciem, které vede pojišťovací holding Fairfax Financial. Cena transakce má dosáhnout 4,7 miliardy dolarů (přes 90 miliard korun).

BlackBerry
23.9.2013 20:45   |  

Fairfax už vlastní 10procentní podíl v Blackberry a je tak jeho největším akcionářem. Fairfax Financial je holdingovou společností, která své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví. Vede ji inženýr indického původu Prem Watsa, jemuž se někdy říká kanadský Berkshire Hathaway, podle názvu podniku úspěšného amerického investora Warrena Buffetta.

BlackBerry v pátek oznámil, že propustí 4500 lidí, což představuje zhruba 40 procent všech zaměstnanců firmy. Společnost zároveň sdělila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala obrovskou provozní ztrátu a její výsledky budou horší, než čekají analytici.

Čistá provozní ztráta za tři měsíce do konce srpna má činit 950 milionů až 995 milionů USD (18,1 miliardy až 19 miliard Kč).

Vývoj akcií BlackBerry za posledních 5 let:

(Zdroj: Yahoo Finance)

„Je to lepší než se rozpadnout na kusy,“ komentoval chystaný prodej podle agentury Reuters analytik Colin Gillis ze společnosti BGC Partners. „Toto je společnost, která musí odejít z burzy, jestli má mít nějakou šanci,“ poznamenal také.

Obchodování s akciemi BlackBerry bylo před oznámením transakce pozastaveno. Po jeho obnovení akcie poskočily nahoru o pět procent, předtím naopak vykazovaly denní pokles o více než pět procent.


Čtěte také:

BlackBerry zrychluje pátrání po kupci, prodej chce stihnout do listopadu

Škrtání nákladů naruby: manažeři BlackBerry si pořídili nové letadlo

Přiznání porážky? Microsoft a BlackBerry začaly razantně zlevňovat

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web