Veletrh CES bude ve znamení tabletů

3.1.2011 7:12   |  

Média a odborníci v oblasti spotřební elektroniky očekávají nejdůležitější událost roku – veletrh Consumer Electronic Show (CES), který se koná druhý lednový týden v americkém Las Vegas.

Firmy na něm pravidelně představují nejdůležitější novinky pro daný rok a aktuální ročník nebude výjimkou. Hlavní doménou tentokrát budou multimediální tablety a mobilní zařízení obecně.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer na veletrhu CES podle některých spekulací představí konkurenci pro úspěšné tablety iPad od rivala Apple. Firma má prezentovat hned několik zařízení s operačním systémem Windows ve spolupráci s výrobci Dell a Samsung. Některá budou obsahovat výsuvnou klávesnici, napsal list The New York Times.

Část odborníků se domnívá, že opravdovou konkurenci pro iPad přinese až přístroj od Hewlett-Packard (HP). Ten společnost vyvinula společně s firmou Palm, kterou před časem strategicky ovládla. Tablety od HP mají obsahovat nejnovější verzi systému WebOS. Jak uvedl server FoxNews.com, HP představí několik modelů v různých velikostních variantách. Vlastní tablet mají kromě jiných ukázat také Motorola, Research in Motion (BlackBerry) nebo Asus. Firma Apple na kroky svých konkurentů zareaguje pravděpodobně až později v průběhu příštího roku, kdy by měla veřejnost seznámit s prvním nástupcem iPadu.

Dosavadním vážnějším hráčem na trhu plochých přenosných počítačů je společnost Samsung s jejím tabletem Galaxy Tab. Na jeho úspěch firma hodlá navázat s novým jednodušším multimediálním přehrávačem Galaxy Player, čímž opět míří do vod Applu (ten už několik let sbírá úspěchy s přehrávači iPod, jejich obliba ovšem v poslední době mírně klesá). Zařízení Galaxy Player bude vycházet z mobilu Galaxy S, který se stal jedním z nejprodávanějších chytrých telefonů poslední doby (prodalo se jich okolo 10 milionů). Pozornost se upírá také k firmě Skype, která podle blogu Engadget.com ohlásí příchod svého videovolání do telefonů iPhone 4, čímž zaútočí na původní aplikaci od Applu.

Velká očekávaní směřují k výrobci Toshiba, který má na CES představit 3D televizor, pro jehož sledování nebudou zapotřebí speciální brýle. Podobnou technologii využívá také japonské Nintendo v rámci přicházející přenosné herní konzole 3DS. Podle dřívějších informací se mělo Nintendo po 16 letech na CES vrátit, nakonec však vystavovat nebude. Nintendo by se mělo zúčastnit až veletrhu Electronic Entertainment Expo (E3), který je zaměřený na herní průmysl a bude se konat v červnu v Los Angeles.

Kde se vzal tablet?

Tablet, zcela správně tablet PC, je mezistupněm mezi notebookem a kapesním počítačem. Oproti notebookům tablety nabízejí menší tloušťku, nižší váhu a dotykový displej. Jejich výpočetní výkon je ovšem oproti klasickým počítačům nižší. Hodí se proto zejména k prohlížení webu, přehrávání hudby a videa, psaní poznámek, prohlížení dokumentů a ke komunikaci s ostatními uživateli.

Termín tablet zavedla firma Microsoft v roce 2001, kdy představila koncept svého Tablet PC. Ten ale tehdy nedokázala proměnit v prodejní úspěch. Podařilo se to až společnosti Apple téměř o dekádu později. Od druhého čtvrtletí roku 2010, kdy Apple iPady uvedl na trh, jich celosvětově prodal zhruba osm milionů.

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web