Vize budoucnosti: interkontinentální balistické humanitární střely

Jako futuristické uplatnění teze „překovat meče na radlice“ se může zdát nápad japonského doktoranda, který navrhuje využít vyřazené hnací části interkontinentálních balistických střel (ICBM) k rychlé distribuci humanitárního materiálu.

 Start rakety
17.10.2013 14:46   |  

Balistické střely by měly být využívány jako rychlá reakce v případě přírodních katastrof nebo v okamžiku, že konvenční humanitární složky nemohou dorazit do katastrofou postiženého regionu včas, nebo když je dostupnost postižené oblasti komplikována poškozenou infrastrukturou. Humanitární pomoc by byla v raketách jednoduše vystřelena a na postižený region by se pak z rakety snesla na padácích.

Student vesmírné architektury na Tokijské univerzitě Huai-Chien Chang svůj koncept přednesl na nedávné konferenci Amerického institutu letectví a kosmonautiky a na jeho příspěvek upozornil server Space.com. Chang nicméně přiznal, že nemá představu, kolik by takový humanitární balistický program mohl stát, nicméně doplnil, že právě vyřazované motory z amerických a ruských raket jsou stále funkční a jejich začlenění by velmi významně snížilo konečnou cenu celého projektu.

O realizovatelnosti celé myšlenky se nyní přou světoví odborníci, nicméně mírové využití raketové vojenské techniky již má svůj precedens. Nová vesmírná raketa Minotaur V totiž využívá ve svých prvních třech stupních motory z vyřazených ICBM Peacekeeper, které na konci studené války standardně nesly jaderné hlavice o síle 300 kilotun TNT.


Také čtěte:

Americký letoun překonal vlastní hypersonický rekord

Protiraketová obrana USA nebude funkční, míní kritici

Jaderný arzenál ve světě vzrůstá, varují odborníci


Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Severnímu Irsku se z EU nechce. Připojení k republice připouští i Dublin

Severnímu Irsku se z EU nechce. Připojení k republice připouští i Dublin

Nejen představitelé Skotska, ale i politici v Ulsteru hledají cestu ze složité situace, kterou regionu přineslo referendum o vystoupení Británie z Evropské unie. V Severním Irsku… více

Mobilní web