Wikipedia má problém: každoročně jí ubývá dobrovolných editorů

Internetová encyklopedie Wikipedia, která patří mezi největší webové stránky na světě, ztrácí mnoho ze svých editorů v anglickém jazyce. To ochromuje její schopnost plnit misi coby přehledný a co nejúplnější online zdroj informací, uvedla americká studie, z níž dnes citovala agentura AFP.

 Wikipedia
5.1.2013 12:41   |  

Studie, kterou vedl Aaron Halfaker z Minnesotské univerzity, zjistila, že počet „spolupracovníků“, tedy dobrovolných editorů encyklopedie, vytrvale klesá ze zhruba 56 tisíc v roce 2007 na asi 35 tisíc ke konci 2012.

Pokles má podle výzkumníků řadu příčin včetně nárůstu automatizovaných programů, tzv. botů. Ale některé potenciální přispěvatele podle nich odrazuje i samotná struktura Wikipedie.

„Některé změny, které komunita Wikipedie přijala, aby udržela kvalitu a ucelenost v době masivního růstu účastníků, paradoxně ochromila samotný růst,“ napsali vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise American Behavioral Scientist. Podle ní sice Wikipedia chtěla vymýtit méně schopné editory, ale přijatými omezeními a pravidly zároveň odradila „žádoucí nováčky“, kteří ztratili zájem, když byly jejich první příspěvky smazány.

„Wikipedia se změnila z 'encyklopedie, kterou může editovat kdokoli' na 'encyklopedii, kterou může editovat kdokoli, kdo chápe pravidla, prorazí neosobní zeď poloautomatických odmítnutí a pořád ještě bude chtít dobrovolně přispívat svým časem a energií',“ dodali autoři studie.

Wikipedia má 285 jazykových mutací. Česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002, nyní má již přes 250 tisíc článků.


Čtěte také:

PR agentura prý ve velkém přepisovala Wikipedii ve prospěch klientů

Petr Koubský: Wikipedie je kolektivní pamětí lidstva

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web