Wikipedia má problém: každoročně jí ubývá dobrovolných editorů

Internetová encyklopedie Wikipedia, která patří mezi největší webové stránky na světě, ztrácí mnoho ze svých editorů v anglickém jazyce. To ochromuje její schopnost plnit misi coby přehledný a co nejúplnější online zdroj informací, uvedla americká studie, z níž dnes citovala agentura AFP.

 Wikipedia
5.1.2013 12:41   |  

Studie, kterou vedl Aaron Halfaker z Minnesotské univerzity, zjistila, že počet „spolupracovníků“, tedy dobrovolných editorů encyklopedie, vytrvale klesá ze zhruba 56 tisíc v roce 2007 na asi 35 tisíc ke konci 2012.

Pokles má podle výzkumníků řadu příčin včetně nárůstu automatizovaných programů, tzv. botů. Ale některé potenciální přispěvatele podle nich odrazuje i samotná struktura Wikipedie.

„Některé změny, které komunita Wikipedie přijala, aby udržela kvalitu a ucelenost v době masivního růstu účastníků, paradoxně ochromila samotný růst,“ napsali vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise American Behavioral Scientist. Podle ní sice Wikipedia chtěla vymýtit méně schopné editory, ale přijatými omezeními a pravidly zároveň odradila „žádoucí nováčky“, kteří ztratili zájem, když byly jejich první příspěvky smazány.

„Wikipedia se změnila z 'encyklopedie, kterou může editovat kdokoli' na 'encyklopedii, kterou může editovat kdokoli, kdo chápe pravidla, prorazí neosobní zeď poloautomatických odmítnutí a pořád ještě bude chtít dobrovolně přispívat svým časem a energií',“ dodali autoři studie.

Wikipedia má 285 jazykových mutací. Česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002, nyní má již přes 250 tisíc článků.


Čtěte také:

PR agentura prý ve velkém přepisovala Wikipedii ve prospěch klientů

Petr Koubský: Wikipedie je kolektivní pamětí lidstva

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web