Zájem o tablety krátí prodeje osobních počítačů

29.11.2010 15:55   |  

Analytická společnost Gartner tlumí odhady prodeje osobních počítačů pro tento a příští rok. Podle nových výpočtů se letos na globálním trhu prodá 352,4 milionu počítačů, což by oproti roku 2009 znamenalo asi 14 procentní nárůst. Předchozí předpověď Gartneru ze září přitom předpokládala téměř 18procentní zvýšení – nepočítala ovšem s tím, že do hry v tak masivní podobě vstoupí vlna zájmu o tablety.

„Tyto výsledky reflektují snížení růstu v důsledku očekávání slabší spotřebitelské poptávky, za kterou stojí silný zájem uživatelů o multimediální tablety jako iPad,“ komentuje nejnovější zjištění šéf výzkumu Gartneru Ranjit Atwal. Jak dále uvedl, tablety by do čtyř let měly nahradit až deset procent celkového množství prodaných počítačů. Svůj díl si ukrojí také chytré telefony.

Gartner upravil i predikci pro rok 2011. Zatímco na podzim analytici počítali s 18procentním nárůstem, nyní je to o dvě procenta méně. Analýza tak předpokládá 409 milionů prodaných PC.

Zájem o multimediální tablety v dubnu rozpoutala společnost Apple, když začala nabízet přenosná zařízení iPad (firma jich během třetího čtvrtletí prodala přes čtyři miliony). Dosavadní pokusy o popularizaci tabletových počítačů byly neúspěšné. Podobná zařízení nyní uvádějí na trh i konkurenční firmy, například Samsung, Research in Motion nebo LG.

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web