Babiš rozšířil své agrární panství, na Kolínsku koupil družstvo Zálabí

E15 exkluzivně Zemědělské obchodní družstvo Zálabí se sídlem v Ovčárech změnilo majitele. Odhadem za stovky milionů je získal sousední zemědělský obr Agrofert miliardáře a ministra financí Andreje Babiše.

 Andrej Babiš
1.2.2016 6:27   |  

Zálabí je jedno z největších zemědělských družstev na Kolínsku. Babišův Agrofert nákup uskutečnil prostřednictvím dceřiné firmy ZZN Polabí. „Transakci potvrzujeme. Smlouva byla podepsána na konci roku 2015,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s tím, že hodnotu obchodu Agrofert zásadně nesděluje, protože podléhá smluvnímu utajení.

Agrofert a ZZN Polabí tak rozšířily své půdní panství o téměř 3400 hektarů, z nichž více než polovina je využívána pro pěstování obilovin a přes čtvrtinu na produkci olejovin, tedy řepky. Podle odhadu odborných serverů se metr čtvereční zemědělské půdy v Ovčárech na Kolínsku prodává za 10,14 koruny. Hodnota prodané plochy by tak dosáhla 344 milionů korun.

O změně již ZOD Zálabí informovalo nejen členy, ale i majitele polí, která od nich mají pronajatá. „Nový majitel přináší našemu podniku stabilitu a možnost dalšího rozvoje zemědělské výroby. Máme zájem i nadále užívat vaše pozemky a pokračovat tak ve své podnikatelské činnosti, to je pěstování plodin k výrobě českých potravin pro český trh,“ napsal družstevníkům Václav Civín z vedení ZOD Zálabí.

Agrofert a ZZN Polabí rozšířily své půdní panství o téměř 3400 hektarů, z nichž přes polovinu je využíváno pro pěstování obilovin.

Tržby zemědělského podniku dosáhly podle zatím poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2013 částky 145 milionů korun, z čehož dotace činily 23 milionů, tedy asi 16 procent. Zisk po zdanění pak dosáhl 8,1 milionu. ZZN Polabí předloni utržilo téměř šest miliard korun při zisku přes sto milionů.

Zemědělství a prvovýroba tvoří 21 procent obratu celého Agrofertu, tedy asi pětatřicet miliard korun. Zemědělstvím se ve skupině zabývají téměř tři desítky hlavních podniků, pod které patří další dceřiné firmy. Jen v případě ZZN Polabí jich je více než desítka. Své zemědělské portfolio Agrofert rozšiřuje pravidelně.

Jen v roce 2014 holding nakoupil několik nových společností jako například Agro-Nova, Drůbežárny Osík, Druko Střížov, Poľnohospodárske družstvo Beša a Poľnohospodárske družstvo Horné Obdokovce na Slovensku a Zemědělskou společnost Blšany.


Čtěte také:

Miliardový tendr Lesů ČR opět ovládl Babišův Uniles

Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web