Chovatelé: Prasata kvůli ruskému embargu zlevňují, vepřové ale ne

Cena jatečných prasat se v posledních pěti týdnech v souvislosti s ruským embargem na dovoz potravin ze Západu snížila o desetinu. Ke zlevnění vepřového masa v tuzemských obchodech však zatím nedošlo, uvedl Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Obchodníci s masem a maloobchodní řetězce tak podle chovatelů využívají poklesu výkupních cen vepřového kvůli přetlaku na evropském trhu a navyšují svou marži.

ilustrační foto
14.10.2014 12:55   |  

„Důvodem klesání cen je nadvýroba v EU a přístup některých zemí k vypořádání se s ní. Ve snaze řešit ji jsou často při vývozu masa používány praktiky, které mohou náš malý a otevřený trh velmi výrazně poškodit,“ uvedl ředitel svazu Jan Stibal. Maso je do Česka podle něj dnes dováženo za ceny, za které je nemůže nikdo vyrobit.

Anketa

Jíte vepřové?

Ano, často   66% Ano, občas   31% Nikdy   3%

V anketě hlasovalo 182 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„S velkou pravděpodobností jde o skryté dotace v některých starých zemích EU,“ podotkl Stibal. Chovatelé podle něj utrpí obrovskou ztrátu, spotřebitel přitom nic nepozná. „Peníze spolykají nadnárodní korporace,“ uzavřel.

Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na západní protiruské sankce. Západ Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny. Podle Evropské komise zasáhlo ruské embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur.

Maso z dovozu je prý nekvalitní

Podle Stibala levné dovozy vepřového obsahují výrazně nekvalitnější maso určené ke zpracování na masné výrobky, ne k prodeji coby výsekové maso. Chovatelé proto vyzvali tuzemské spotřebitele ke kupování místního masa. Identifikace jeho původu je však v současné době ztížená. Označení CZ na balíčcích s masem totiž neznačí český původ výrobku, ale místo, kde byla s produktem provedena poslední výrobní operace. Může se tak jednat o dovezené maso, které bylo v ČR pouze naporcováno či zabaleno.

Od dubna příštího roku však začne platit nová unijní legislativa. Podobně jako dnes u hovězího bude i u baleného vepřového masa uváděno, kde se jednotlivé zvíře narodilo, kde bylo vykrmeno a v jaké zemi poraženo.

Ceny ovoce a zeleniny klesly ještě více

Na významný propad výkupních cen si v posledních týdnech stěžují také pěstitelé ovoce a zeleniny. Zejména kvůli embargu na dovoz do Ruska a vyšší úrodě v Evropě ceny ovoce meziročně propadly o 20 až 30 procent. Ovocnářům hrozí, že jim budou chybět peníze na investice i provoz.

Ministerstvo zemědělství kvůli zvýšení nákupu domácích potravin chystá spustit od poloviny října do Vánoc osvětovou kampaň za zhruba 50 milionů korun. Akce s názvem České Vánoce s regionální potravinou má být zaměřena především na výrobky se značkami Klasa, Regionální potravina, Bio nebo Český výrobek garantovaný Potravinářskou komorou. Ministerstvo chce na kampani spolupracovat s potravinářskými firmami i obchodními řetězci.

Evropská komise koncem září oznámila novou pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny, zasaženým ruským zákazem dovozu. Balík má hodnotu 165 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy korun) a přichází poté, co Brusel pozastavil vyplácení kompenzací pěstitelům v Evropské unii za ušlé zisky podle srpnového plánu pomoci ve výši 125 milionů eur.


Čtěte také:

Bělorusko těží z reexportu potravin, Moskva zřídí speciální kontroly

Putin: Sankce ruskou ekonomiku posílí

Rusko se brání dovozu „padělků“, odmítlo 500 tun kuřecího z USA

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web