Cukr poprvé za pět let zdražuje, El Niño ukončí přebytky

Po řadě hubených let se výrobci cukru mohou těšit na dobrý rok. Ceny se loni v srpnu odrazily ode dna, na které padaly sedm let, a od té doby stouply o polovinu. Budoucí dodávky surového cukru na burze v New Yorku podražily poprvé za pět let a růst bude pokračovat přinejmenším v prvních třech měsících letošního roku, očekávají analytici oslovení agenturou Bloomberg.

Plantáž s cukrovou třtinou na Mauriciu
1.1.2016 6:10   |  

Ačkoliv mu pomohla i rostoucí poptávka v Asii, růst cen lze převážně přičíst na vrub jediného faktoru. Klimatický jev El Niño způsobil pokles cukernatosti cukrové třtiny pěstované v Brazílii a zhoršil úrodu v Indii a Thajsku. Na trhu kvůli tomu po mnoha letech přebytků zavládl nedostatek cukru.

Surový cukr na dodání v březnu podražil v posledním dni loňského roku na burze ICEv New Yorku o 0,3 procenta na 15,19 centu za libru. Ceny by se do konce prvního čtvrtletí mohly vyšplhat na 16,3 centu, odhadují analytici oslovení agenturou.

Světová úroda totiž v sezóně 2015/2016 klesne o 4,3 procenta na 178,9 milionu tun a za poptávkou tak zaostane o 8,2 milionu tun, odhaduje obchodník s komoditami Czarnikow Group. I další sezóna následující po té aktuální by měla být špatná, shodují se výzkumná společnost Platts Kingsman a Mezinárodní organizace pro cukr.

Sugar

Tlak na růst cen zvyšuje i brazilská poptávka po cukrové třtině na výrobu ethanolu. Většina automobilů v zemi totiž jezdí na benzín nebo ethanol a poté, co vláda letos zvýšila daň na benzín, poptávka po ethanolu prudce stoupla. Výroba paliva je přitom po zpracovatele cukrové třtiny nejrychlejším způsobem, jak vydělat. Což je přesně to, co řada z nich po letech nízkých cen potřebuje.

Slabou produkci cukru v aktuální sezóně očekává i Čína. A sklizeň cukrové řepy v Evropě má být nejmenší od roku 1971, očekává poradenská společnost F.O. Licht.


Čtěte také:

Cukr v Thajsku začíná vytlačovat tradiční rýži

Cukrovary hlásí nejvyšší výrobu od vstupu do EU

Přírodní náhrada cukru je zlatým dolem, cena za kilo se blíží kokainu

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web