Domácí vinaři rozšíří vinice o 108 hektarů

O povolení pro novou výsadbu vinic požádalo 81 domácích pěstitelů vína. Veškerá nárokovaná plocha činí 108 hektarů, což je 61 procent z celkové výměry 178 hektarů, u které mohlo dojít k udělení povolení. Vyplývá to z nejnovějších údajů Registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam mohli vinaři do konce února podávat žádost o povolení nové výsadby vinic.

 ilustrační foto
9.3.2016 8:07   |  

„Všichni žadatelé, kteří splnili potřebné náležitosti, získají jimi požadovanou výměru,“ uvedl vedoucí Oddělení registru vinic Rostislav Gruna. Nejvíce žádostí je z Velkopavlovické a Slovácké podoblasti, nejméně naopak z podoblasti Znojemské.

Nařízení Evropské komise povolující státům rozšířit plochy vinic každoročně o jedno procento se letos poprvé uplatňuje v praxi.
Pro Českou republiku to znamená, že se tuzemské vinice mohou rozšířit až o uvedených 178 hektarů.

Jedním z důvodů, proč se tuzemské vinice nerozrostou o maximálně možnou plochu, je finanční náročnost. Výsadba jednoho hektaru vyjde přibližně na 500 tisíc korun a na návratnost těchto investic čekají vinaři vždy delší dobu. Rovněž je obtížné vybrat odrůdy, které budou do budoucna rentabilní.


Čtěte také:

Vinaři žádají výjimku z evropských norem. Chtějí víc doslazovat

Vinaři s doslazováním vína na Evropskou komisi nečekali

Autor: /jik/

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web