Domácí vinaři rozšíří vinice o 108 hektarů | E15.cz

Domácí vinaři rozšíří vinice o 108 hektarů

Domácí vinaři rozšíří vinice o 108 hektarů
9. března 2016 • 08:07
O povolení pro novou výsadbu vinic požádalo 81 domácích pěstitelů vína. Veškerá nárokovaná plocha činí 108 hektarů, což je 61 procent z celkové výměry 178 hektarů, u které mohlo dojít k udělení povolení. Vyplývá to z nejnovějších údajů Registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kam mohli vinaři do konce února podávat žádost o povolení nové výsadby vinic.

„Všichni žadatelé, kteří splnili potřebné náležitosti, získají jimi požadovanou výměru,“ uvedl vedoucí Oddělení registru vinic Rostislav Gruna. Nejvíce žádostí je z Velkopavlovické a Slovácké podoblasti, nejméně naopak z podoblasti Znojemské.

Nařízení Evropské komise povolující státům rozšířit plochy vinic každoročně o jedno procento se letos poprvé uplatňuje v praxi.
Pro Českou republiku to znamená, že se tuzemské vinice mohou rozšířit až o uvedených 178 hektarů.

Jedním z důvodů, proč se tuzemské vinice nerozrostou o maximálně možnou plochu, je finanční náročnost. Výsadba jednoho hektaru vyjde přibližně na 500 tisíc korun a na návratnost těchto investic čekají vinaři vždy delší dobu. Rovněž je obtížné vybrat odrůdy, které budou do budoucna rentabilní.

Autor: jik
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí