Egypt tlumí tradičně mohutné nákupy obilí. Chybí mu valuty

Egypt odmítá převzít náklad francouzské lodi plné pšenice, která kotví u jeho břehů. Oficiálně kvůli hygienickým důvodům, podél deníku Wall Street se ale největší dovozce pšenice na světě snaží šetřit dolary potřebnými pro nákup zahraničního zboží. Podobné potíže mají i další dodavatelé Káhiry.

Přístav Port Said (ilustrační foto)
26.1.2016 20:49   |  

Loď s 60 tisíci tun pšenice na palubě připlula do Egypta už v prosinci, úřady ale odmítly zboží převzít s odůvodněním, obsahuje stopy paličkovice nachové, toxické houby napadající obiloviny. Paličkovice může působit i smrt konzumenta, odběratelé ale obvykle tolerují stopové množství, protože pro dodavatele je obtížné zaručit, že zásilka bude zcela čistá.

Plavidlo Amira s nákladem v hodnotě okolo 12 milionu dolarů vypravila americká společnost Bunge. Není ale jedinou, která má potíže. Obchodník s komodami Glencore a francouzské zemědělské podniky Soufflet a InVivo pozdržely své plánované dodávky, které měly do Egypta dorazit už v prosinci. Prodejci několik týdnů čekali na potvrzení z egyptských bank, že Káhira je schopna za obilí zaplatit.

Rekordní převis

V sezóně 2014/2015 Egypt dovezl 11,1 milionu tun pšenice, čímž se na světovém importu podílel sedmi procenty, vyplývá z dat amerického ministerstva zemědělství. Podle cen, které Egypt v poslední době zaplatil, za pšenici ročně utratí 2,1 miliardy dolarů, uvedl americký deník.

Na trzích přitom i bez zdráhavosti Egypta panuje značný převis nabídky nad poptávkou a neprodaná pšenice plní sila po celém světě. Mezinárodní rada pro obilí odhaduje, že na konci sezóny 2015/2016 dosáhnou světové zásoby 455 milionů tun, což by bylo nejvíce za 29 let.

Nulová tolerance

Za odmítnutím francouzského nákladu zřejmě stojí spor mezi egyptskými úřady o to, jak množství paličkovice je ještě přijatelné. Státní nákupčí obilí Gasc považuje za horní hranici 0,05 procenta zásilky. Úředníci z ministerstva zemědělství, kteří odmítli zásilku od Bunge, ale mluví o nové politice nulové tolerance.

Nejistota ohledně dodávek již odradila některé tradiční dodavatele obilí do Egypta. Zatímco posledních deseti státních tendrů se účastnilo 17 firem, do posledního výběrového řízení z tohoto týdne se přihlásilo jen sedm společností.

Egypt v prosinci oznámil, že přestane za dodávky obilí platit v hotovosti a začne nakupovat na dluh. Vláda tak reaguje na ztenčující se rezervy v zahraničních měnách. Po sérii teroristických útoků v posledních měsících se totiž z Egyptu otočili zády turisté – hlavní zdroj příjmů země v zahraničních měnách.


Čtěte také:

Ozbrojenci přepadli hotel v egyptském letovisku, jeden z nich je mrtev

V Káhiře někdo střílel na autobus s turisty u hotelu, nikdo nezemřel

Poslali ruské letadlo k zemi teroristé? Nemáme pro to důkazy, tvrdí Egypt

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web