EK: Produkce mléka v EU letos opět stoupne navzdory poklesu cen

Produkce mléka v Evropské unii by měla v letošním roce opět stoupnout, a to navzdory dalšímu poklesu cen. Předpověděla to ve své dnešní zprávě Evropská komise. V samotné východní Evropě by se však měla produkce mléka v důsledku poklesu počtu dojnic stabilizovat.

ilustrační foto
8.3.2016 19:54   |  

Ceny zemědělských produktů v EU tlačí dolů ruské embargo na dovoz potravin a pokles poptávky po evropských mléčných výrobcích v Číně. Ve Francii, která je největším producentem zemědělských výrobků v EU, vedly nízké ceny k vlně protestů zemědělců.

Někteří zemědělci a politici tvrdí, že za nadprodukcí mléka stojí loňské zrušení mléčných kvót. Podle komise nicméně některé zemědělce k rozšíření produkce mléka povzbudily nižší ceny obilí a energie a příznivé počasí pro pastvu, píše agentura Reuters.

EK předpokládá, že dodávky mléka v EU letos stoupnou o 1,4 procenta na 153,8 milionu tun. Loni se podle odhadů zvýšily o 2,5 procenta. V příštím roce by měl růst opět zpomalit, a to na 0,9 procenta. K letošnímu růstu produkce mléka by podle komise mělo výraznou měrou přispět Irsko, kde se loni počet dojnic zvýšil o deset procent.

Produkce vepřového masa v EU se letos podle komise stabilizuje, protože nízké ceny vedou k omezování chovu prasat. Produkce by měla klesnout o 0,3 procenta na 23,3 milionu tun poté, co se loni zvýšila o 3,6 procenta. V příštím roce by se měla vrátit k růstu a stoupnout o 0,7 procenta.


Čtěte také:

Mlékaři vystupňovali tlak, unie pošle půlmiliardu eur

Výroba mléka i výkupní cena stoupla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web