Evropa přehodnotí pěstování geneticky modifikovaných plodin

Ministři zemí Evropské unie chtějí opět projednat pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Evropská komise (EK) žádá obnovení debaty o svém návrhu z roku 2010, který by v případě schválení státům EU umožnil rozhodovat o případném zákazu pěstování GMO na svém území. Souhlas s ním už vyslovil Evropský parlament.

 Demonstrace proti GMO plodinám, ilustrační foto
6.11.2013 14:58   |  

Komise také vyhoví letošnímu rozhodnutí jednoho z evropských soudů a pošle zemím ke schválení i návrh z roku 2001 na povolení pěstovat v EU kukuřici odolnou proti hmyzu, kterou vyvinuly americké firmy DuPont a Dow Chemical. Druhý nejvyšší evropský soud před měsícem komisi obvinil, že v této věci zdlouhavě prodlužuje schvalovací proces.

„Je to ukázkový příklad principu subsidiarity,“ komentoval eurokomisař pro zdravotnictví Tonio Borg rozhodnutí EK zatlačit schválením návrhu na změnu směrnice o záměrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí. Podle novely by o případném zákazu geneticky upravených rostlin rozhodovaly členské země. Nyní, a to je také případ žádosti z roku 2001 na povolení modifikované kukuřice, je využívání GMO povolováno případ od případu na základě žádosti firmy.

Členské země, jejichž názory na modifikované plodiny se dlouhodobě liší, mají také v této proceduře silné slovo. Pokud se ministři neshodnou, komise musí podle pravidel platných pro tento případ plodinu povolit.

V Evropě o GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. V současnosti se v EU pěstuje pouze kukuřice odolná vůči hmyzu, kterou vyvinula americká společnost Monsanto a která byla schválena v roce 1998. Pěstuje se na rozloze zhruba 100 tisíc hektarů, a to hlavně ve Španělsku, dále v Portugalsku, České republice (asi 3000 hektarů), Rumunsku a na Slovensku.

V osmi zemích EU je pěstování zakázáno. Jsou to Rakousko, Bulharsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Polsko a Lucembursko. Ve Francii platil zákaz do srpna. GMO se pěstují hlavně v Severní a Jižní Americe a v části Asie. Loni se tyto plodiny pěstovaly po celém světě na ploše 170 milionů hektarů.


Čtěte také:

Ivo Frébort: Když nebudeme jíst nic, je to „nejbezpečnější“

Polsko už má dost kritiky svých potravin. Od Česka jde prý o neférový boj

Brusel: České hospodářství poroste, čísla kazí nezaměstnanost


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web