Farmáře i potravináře čeká boj o ceny, zahraniční trhy jsou často obsazené

Nízké výkupní ceny mléka a vepřového pod výrobními náklady, zákaz vývozu potravin do Ruska, nová pravidla unijní Společné zemědělské politiky a také nadprůměrné sucho ovlivňující úrodu. S tím vším se loni v Česku museli vypořádat zemědělští producenti i výrobci potravin. Na letošní rok se proto dívají opatrně.

Sklizeň na Jihlavsku
5.1.2016 7:51   |  

„Prioritou zemědělského i potravinářského sektoru je dlouhodobě otázka konkurenceschopnosti. K jejímu zajištění proto bude i nadále nutné podporovat sektory s vysokou přidanou hodnotou a s vysokým ekonomickým potenciálem dalšího růstu,“ říká mluvčí Agrární i Potravinářské komory Dana Večeřová.

Je docela dobře možné, že mnohé, dříve otevřené a nám nakloněné trhy jsou již obsazeny jinými hráči, takže boj o pozice je velmi obtížný, ne-li nemožný

Zemědělci a potravináři také očekávají podporu exportu, který – jako například u pivovarského průmyslu – pomáhá omezit vlivy případné stagnace na domácím trhu. Právě u mléčných výrobků ale kvůli loňskému zrušení mléčných kvót a zákazu dovozu do Ruska vznikly v celé EU výrazné nadzásoby mléčných výrobků, jejíž výsledkem je boj o trhy nejen v EU, ale i ve třetích zemích.

„Je docela dobře možné, že mnohé, dříve otevřené a nám nakloněné trhy jsou již obsazeny jinými hráči, takže boj o pozice je velmi obtížný, ne-li nemožný,“ podotýká Večeřová. Zároveň je proto podle ní nutná i další marketingová podpora tuzemské produkce ze strany státu. „Velkým tématem roku 2016 určitě zůstane změna klimatu a její projevy ať už ve formě sucha či povodní,“ dodala.

Hůře než loni

Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy přitom agrární sektor vstupuje do letošního roku s horšími podmínkami než do loňského, což bude mít nepochybně dopad do ekonomiky podniků. „Na světovém trhu byla v roce 2015 nižší poptávka, velké země měly a mají dostatečné zásoby, což udržuje nižší ceny komodit,“ říká Pýcha.

Snižování růstu ekonomiky přitom čeká i největšího dovozce potravin na světě Čínu a nepředpokládá se ani zrušení sankcí vůči Rusku a tedy i jeho odvetných opatření. „Na druhé straně by se mohla zlepšující se ekonomická situace u nás projevit ve větší spotřebě potravin. Jde o to, zda budeme schopni pokrýt ji z naší produkce,“ dodal Pýcha.


Čtěte také:

Sucho ohrožuje polovinu české zemědělské půdy. Pomohou miliardy?

Polovina půdy je ohrožená erozí. Jurečka chce farmáře učit, jak to změnit

Studie: Země za 40 let ztratila třetinu obdělávatelné půdy

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web