Je maďarský „uherák“ vůbec maďarský? | E15.cz

Je maďarský „uherák“ vůbec maďarský?

Je maďarský „uherák“ vůbec maďarský?
ilustrační foto
• 
ZDROJ: koláž E15

Budapešť, Gregor Martin Papucsek

Maďarský ministr pro rozvoj venkova Sándor Fazekas nařídil takzvané melounové razie, v rámci kterých se po celé zemi zkoumá původ prodávaných vodních melounů. Na vrcholu sezony, kdy je nejvíce ovoce z domova i dovozu, lákají prodavači zákazníky na „maďarský meloun“, přičemž velké zásilky přicházejí například z Řecka. Je poněkud ironií, že v maďarštině se vodní meloun nazývá řeckým. Razie zapadá do celé řady opatření, jimiž chce vláda posilnit pozice domácích výrobků na maďarském trhu.

V rámci tohoto snažení zkoumá ministerstvo společnosti, které vyrábějí potraviny převážně z dovezených surovin, ale přesto je zákazníci považují za maďarské. Rozšířily se zprávy, podle nichž vznikl seznam těchto firem, jenž je umožní pranýřovat.

Rezort sice existenci seznamu dementoval, ale zároveň potvrdil, že chystá další opatření umožňující zvýhodňovat zboží, které lze z co možná nejvyšší míry nazvat maďarským. Prvním krokem by mělo být jednoznačné označení na obalu potravin.

Jsou potraviny na našich pultech horší než na Západě? EU tvrdí, že ne

Problém prasat ze zahraničí

Pokud by se skutečně zkoumalo, zda firmu neopouštějí nepravé maďarské výrobky, problémy by mohla mít i společnost Pick (salám „uherák“) patřící do skupiny Bonafarm. Na maďarském trhu totiž chybí 1,5 milionu prasat, takže firma musí nakupovat vepřové i v zahraničí, přiznal před dvěma měsíci šéf Picku Sándor Kovács. Jinak průzkumy ukazují, že domácí původ je důležitý zhruba jen pro třetinu dotázaných, ostatní vybírají podle ceny.

Autor: Budapešť, Gregor Martin Papucsek
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!