Jurečka se dočkal od premiéra pochvaly, o křeslo už přijde jen těžko | E15.cz

Jurečka se dočkal od premiéra pochvaly, o křeslo už přijde jen těžko

Dušan Kütner

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) může v klidu vyhlížet konec volebního období. Po dnešním velmi pozitivním hodnocení ze strany premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přijde o křeslo ministra jen velmi těžko. Hodnocení ze strany Agrární komory ale naopak pozitivní není, řadu věcí mu vyčítá.

„Chci ocenit fakt, že na rozdíl od minulosti je ministerstvo řízeno koncepčně a snaží se řešit problémy systematicky,“ uvedl Sobotka. Podle něj se podařilo rezortu splnit podstatnou část věcí, které měla vláda ve svém programovém prohlášení v oboru zemědělství.

K pozitivním věcem podle něj patří snaha o větší ochranu půdního fondu, navýšení podpory na citlivé komodity jako jsou chmel, chov dojnic či cukrová řepa, a pozornost, které Jurečkův úřad věnuje kvalitě tuzemských potravin. Ocenil i snahu Jurečky připravit obor na nadcházející změny klimatu přinášející zejména větší pravděpodobnost sucha a tedy nutnost lépe hospodařit s vodou v půdě. A ocenil i přístup těšnovského úřadu k čerpání dotací z EU.

Zemědělce čeká těžké období. Budou muset chránit půdu, jinak přijdou o dotace

Podle Sobotky i Jurečky se v posledním roce volebního období úřad zaměří na dokončení návrhu na podporu zemědělců formou zelené nafty, na prosazení vinařského a mysliveckého zákona a podpory chovatelů skotu. „Naší ambicí také je, abychom ještě do konce volebního období sněmovny stihli vytvořit fond (nepojistitelných) rizik,“ podotkl Jurečka.

Agrární komora ale tak pozitivní není. Od nástupu Jurečky – který do té doby působil jako zemědělec na soukromé farmě na Přerovsku – si slibovala více. Očekávala například, že vyřeší zneužívání dominantního postavení obchodních řetězců vůči producentům a zaostávání výrobců vůči firmám staré evropské patnáctky nebo nastaví větší podporu českých potravin s ochranou před dovozy. „Ve všech případech se jedná o běh na dlouhou trať, ale z našeho pohledu se k cíli příliš neblížíme,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.

KOMORA: JUREČKA PODCENIL RUSKÉ EMBARGO A DALŠÍ

Úřad také podle komory v době největší krize oboru od roku 2009 podcenil dopady ruského embarga na tuzemské producenty a ukončení mléčných kvót. Celá řada podpor navíc podle komory přichází pozdě a v některých případech v nedostatečné míře. Také řešení dopadů klimatických změn a sucha má být více koncepční a podpořené konkrétními programy.

Zmatenost pak podle komory vládne u propagace českých potravin. „Projektu Česká potravina se totiž podařilo zatím jen zkomplikovat aktivity samotných potravinářů, přičemž obchodní řetězce budou dál propagovat vše české, ale zároveň cenově zvýhodňovat dovozové zboží,“ míní.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!