Kolaps cen mléka se konečně projevil i v obchodech

Situace na trhu s mlékem je slovy farmářů dlouhodobě zoufalá. Výkupní cena jednoho litru klesla pod osm korun, oproti loňsku tedy o dvě koruny. Spokojení mohou být naopak spotřebitelé, protože mléko již výrazně zlevnilo i v obchodech. Zákaz exportu do Ruska a nadprodukce v EU přiměla řetězce prodávat mléko ve velké míře ve slevových akcích.

 České mléko
3.11.2015 5:51   |  

Na několik měsíců trvající krizi v mléčném průmyslu konečně zareagovaly i obchodní řetězce. Kvůli zákazu exportu do Ruska a nadprodukci v EU letos výrazně klesly výkupní ceny farmářům. Na nízké ceny si přitom stěžovali nejen oni, ale i výrobci v čele s jihočeskou Madetou, podle nichž prodávají obchodům své produkty pod výrobními náklady.

V obchodech se to ale dlouho neprojevilo – až nyní. Podle údajů Svazu obchodu a cestovního ruchu klesla cena krabicového mléka od dubna letošního roku zhruba o 15 procent. Nyní se tak prodává za necelých 16 korun.

„Vysoké procento mléka, až 84 procent, se přitom prodává v akcích,“ říká manažerka svazu pro obchod a vztahy s EU Andrea Petrová. „Z toho jasně vyplývá, že mléko se převážně prodává za zcela jiné ceny, než jsou regálové,“ dodává s tím, že průměrná cena mléka v akcích je až 9,87 koruny za litr.

Podle mluvčího Kauflandu Michaela Šperla profitují na klesajících cenách mléka i zákazníci. „Například cena litru trvanlivého polotučného mléka klesla od poloviny května o čtyři koruny na 12,90 koruny. A v akčních týdnech jej prodáváme i pod deset korun,“ dodal. Například Billa konkrétní ceny nechtěla komentovat, nicméně trend potvrzuje. „Cena mléka i mléčných výrobků opravdu poklesla,“ uvedla mluvčí řetězce Lucie Borovičková.


Čtěte také:

Madeta loni zvýšila tržby na 5,7 miliardy korun navzdory ruským sankcím

Farmáři dostanou z EU za mléko přes 300 milionů. Jurečka žádá mnohem více

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web