Lesy ČR letos pošlou státu dividendu 5,6 miliardy korun | E15.cz

Lesy ČR letos pošlou státu dividendu 5,6 miliardy korun

ČTK

Státní podnik Lesy ČR by letos měl převést do státního rozpočtu 5,6 miliardy korun. Souhlas s převodem mu dala vláda, potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Loni podnik, kterému patří zhruba polovina lesů v zemi, přispěl do rozpočtu 8,2 miliardy korun. Peníze z vytvořených zisků státu posílá od roku 2013, od té doby to bylo více než 20 miliard korun.

"Já jsem to ráno avizoval jako mikulášskou nadílku," řekl ministr. Vláda podle něj souhlasila, že peníze budou převedeny do státního rozpočtu do konce letošního roku.

Lesům ČR za prvních devět měsíců letošního roku klesl hrubý zisk meziročně o 29 procent na 3,9 miliardy korun. Tržby za vlastní výrobky a služby podniku za první tři čtvrtletí klesly o 16 procent na 8,13 miliardy korun. Těžba dřeva zůstala na úrovni šesti milionů metrů krychlových.

Lesy ČR vydají miliardy na koupi lesů, důvodem jsou církevní restituce

Za snížením zisku a výnosů je podle vedení podniku dlouhodobý pokles ceny dřeva na trhu a také to, že se zpracovává větší množství nahodilé těžby, například vinou kůrovcové kalamity. "To mimo jiné znamená jinou strukturu dřeva, těží se více souší, víc nekvalitního materiálu. Lze říci, že loni byly vyšší a kvalitnější těžby a současně i vyšší ceny dřeva," uvedl už dříve generální ředitel podniku Daniel Szórád. Za celý rok Lesy ČR podle něj očekávají pokles zisku o 1,5 miliardy korun.

Zemědělec Rada protestoval proti Babišovi, přivezl si mrtvé prase

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!