Lesy ČR: sucho zdevastovalo až třetinu mladých výsadeb stromů | E15.cz

Lesy ČR: sucho zdevastovalo až třetinu mladých výsadeb stromů

Lesy ČR: sucho zdevastovalo až třetinu mladých výsadeb stromů
lesní školka
• 
ZDROJ: Hniličková Karolína/E15

ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos kvůli velmi suchému počasí očekává výrazné škody na mladých výsadbách stromků. Z letošních výsadeb by se nové osázení mohlo týkat přibližně třetiny ploch. Ročně Lesy ČR dávají do obnovy lesa asi půl miliardy korun. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. LČR patří asi polovina lesů v zemi.

Konečná bilance škod ze sucha na mladých porostech se podle Szóráda teprve ukáže. S příchodem dešťů je podle něj stále naděje, že část porostů dokáže zregenerovat. Nejvíce sucho postihlo výsadby smrku, jedlí a buku. Sucho poškodilo i některé loňské výsadby.

Výrazně menší než škody ze sucha jsou letošní škody z požárů. V červenci a v srpnu Lesy ČR evidovaly 160 požárů se škodou šest milionů korun, postiženo jimi bylo 37 hektarů lesů. Byl to téměř dvojnásobný počet požárů proti celému prvnímu pololetí, kdy ve státních lesích bylo 85 požárů se škodou 1,2 milionu korun.

Požáry většinou vznikly od zemědělské techniky, která sklízela pole v blízkosti lesů. V drtivé většině tak hořelo na okrajích lesů. V rámci posílení protipožárního hlídkování ze vzduchu Lesy ČR zvažují navázání užší spolupráce s leteckými kluby. LČR v prvním pololetí letošního roku vytvořil hrubý zisk 4,01 miliardy korun. Za stejné období loni to bylo 3,91 miliardy korun. Do státního rozpočtu by měl podnik letos odvést téměř 8,3 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!