Lesy ČR už letos vydělaly 4,4 miliardy, do konce roku zisk příliš neporoste | E15.cz

Lesy ČR už letos vydělaly 4,4 miliardy, do konce roku zisk příliš neporoste

Lesy ČR už letos vydělaly 4,4 miliardy, do konce roku zisk příliš neporoste
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Státní podnik Lesy České republiky za prvních sedm měsíců letošního roku vytvořil hrubý zisk 4,397 miliardy korun. V porovnání s koncem června to je zvýšení o asi 390 milionů korun. Za vlastní výrobky a služby Lesy ČR za leden až červenec letošního roku utržily 7,57 miliardy korun, těžba činila 4,56 milionu metrů krychlových dřeva. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi.

Podnik nyní vyhodnocuje pětiletý tendr na lesnické práce 2016+ v hodnotě kolem tří miliard korun. Firmy v tendru nabídly za dříví méně peněz než loni v tendru 2015+. Pro podnik by to podle odhadů mohlo v příštích letech znamenat roční snížení tržeb a zisku asi o 175 milionů korun.

Předběžným vítězem tendru je společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Firma podala nejlepší cenovou nabídku na 12 z 57 soutěžených jednotek a má tak šanci získat 12 kontraktů. Za Unilesem se se sedmi nejlepšími nabídkami umístila Kloboucká lesní. Pět jednotek by mohla získat firma Progles a po čtyřech firmy Aclesia a LST.

Za celý letošní rok Lesy ČR předpokládají hrubý zisk na úrovni 5,04 miliardy korun. Tržby za vlastní výrobky a služby by měly letos dosáhnout 11,27 miliardy korun. Předpokládaná těžba je vyčíslena na 7,67 milionu metrů krychlových dříví.

Loni Lesy ČR zvedly čistý zisk o 70 procent na dosud nejvyšších 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo mimořádné rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Hrubý zisk podniku loni vzrostl na 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!