Masivní výsadba jehličnanů přispívá k oteplování planety, zjistili vědci

V protikladu se závěry klimatické konference v Paříži nelze automaticky očekávat, že vysazování stromů zmírní oteplování planety. V Evropě se plocha, kterou zabírají lesy, za posledních více než 260 let zvýšila o desetinu, tyto změny však paradoxně přispěly ke zvýšení průměrné letní teploty na kontinentu.

 Ilustrační foto
6.2.2016 8:10   |  

Příčinou je podle vědců skladba lesního porostu, respektive zvyšování počtu jehličnanů. V porovnání s listnatými stromy totiž kvůli svému tmavšímu zbarvení pohlcují více slunečního záření. Zároveň se z nich odpařuje méně vody.

Rostoucí počet smrků a borovic tak může vést až k vymazání přínosů, které s sebou zvětšující se lesní plocha přináší v podobě absorpce oxidů uhlíku. „Důležité jsou i jiné faktory,“ řekla agentuře Reuters Kim Naudtsová, vedoucí výzkumu, jehož závěry publikoval časopis Science.

Podle Naudstové by měly státy přehodnotit své plány výsadby stromů a brát v úvahu také jejich barvu či vliv na vlhkost vzduchu a složení půdy.


Přečtěte si: Vědci spočítali stromy. Na světě jich jsou tři biliony


V Evropě stále jednoznačněji převažují jehličnany na úkor listnatých stromů, jejichž plocha se od roku 1750 snížila o 463 tisíc čtverečních kilometrů. To je větší rozloha, než kterou zabírá území Německa (357 tisíc čtverečních kilometrů). Uvedené změny samy o sobě příspěly k nárůstu letních teplot o desetinu stupně.

Studie se primárně zaměřila na Evropu, agentura Reuters ale připomíná, že podobné efekty by s největší pravděpodobností bylo možné pozorovat také v ostatních částech světa, kde dochází k naplňování rozsáhlých plánů na výsadbu lesů. Mezi tyto země patří zejména Čína a Spojené státy americké.


Čtěte také:

Vědci: Výsledek klimatické konference je pro Česko velký závazek

Studie: Globální oteplování může srazit světovou ekonomiku téměř o čtvrtinu

Když už stromy nestačí: Pomůže jímání oxidu uhličitého ze vzduchu?

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web