Objem tržeb z hlavních zemědělských komodit klesne o deset miliard | E15.cz

Objem tržeb z hlavních zemědělských komodit klesne o deset miliard

Objem tržeb z hlavních zemědělských komodit klesne o deset miliard
Zemědělské družstvo Rosice u Chrasti na Chrudimsku
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Tržby z hlavních zemědělských komodit letos klesnou o deset miliard korun na přibližně 82 miliard korun. Odhaduje to Zemědělský svaz ČR. Skoro třetina propadu je kvůli poklesu cen mléka. "Je to obdobné, jako tomu bylo v roce vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004, kdy v našem zemědělství bylo dosaženo za rozhodující komodity tržeb za zhruba 81,5 miliardy korun," řekl předseda svazu Martin Pýcha.

Podle Pýchy jsou prakticky veškeré meziroční poklesy způsobené propadem cen produktů.

Nejvíc se letos snižovaly výkupní ceny živočišných komodit - například mléka a jatečných prasat. Podle údajů ministerstva zemědělství byla v říjnu výkupní cena 7,24 koruny za litr, zatímco před rokem to bylo 8,95 koruny. Náklady na výrobu jsou podle předsedy v okolí osmi korun za litr. U jatečných prasat se pak cena za leden až září (28,97 Kč/kg) nedostala podle Pýchy ani na průměr roku 1994, kdy stála 31,75 Kč/kg.

K hlavním zemědělským komoditám svaz řadí obiloviny, řepku, cukrovku, brambory, mléko, jatečný skot, prasata, drůbež a vejce. Mléko přitom letos přestalo být hlavní komoditou ve výši tržeb, nahradily jej obiloviny. Na třetím místě je od roku 2011 řepka.

Podpora v objemu zhruba 600 milionů korun

Na pomoc v boji s klesajícími cenami dostanou čeští zemědělci v průběhu příštího roku přibližně 600 milionů korun. Peníze půjdou napůl z rozpočtu Evropské unie a napůl z rozpočtu ministerstva zemědělství. Podle Pýchy je ale mohli zemědělci dostat dřív, aby jim stát pomohl překonat splácení úvěrů na začátku roku.

Peníze zemědělci dostanou jako pomoc ve chvíli, kdy klesla cena vepřového a mléka v důsledku menší poptávky z Číny, zrušení mléčných kvót, ale i ruského embarga na dovoz potravin. Letošní sklizeň přála obilovinám, naopak se nedařilo bramborám, cukrovce, kukuřici, chmelu a pícninám. Pokles produkce zaznamenali sedláci i u řepky, ovoce či zeleniny.

Zisk českého zemědělství loni meziročně vzrostl přibližně o 40 procent na 23,2 miliardy korun. Výsledek byl nejlepší od roku 1998, odkdy je v Česku statisticky sledován. Zisk je ale daný i dotacemi, loni českým zemědělcům z evropských i národních zdrojů bylo vyplaceno 32,9 miliardy korun.

Marian Jurečka: Bez dotací by zemědělství zůstalo ve ztrátě

Polský ministr: Dopady ruského embarga musí nést solidárně celá EU

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!