Padly pokuty za překročení mléčných kvót

Česká republika zvítězila v první bitvě o zachování mléčných kvót. Čtrnáct zemí unie zaplatí Bruselu pokutu ve výši 600 milionů eur, což je přibližně 16,5 miliardy korun. Pokutované státy se provinily tím, že vyprodukovaly více mléka, než měly povoleno.

 České mléko
29.7.2014 8:30   |  

„Mnoho členských států a jejich producentů překračuje stanovené kvóty produkce mléka. S blížícím se koncem režimu mléčných kvót 31. března 2015 sílily snahy těchto zemí dosáhnout dřívějšího zrušení kvótového systému, případně zrušení pokut za jeho překročení,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Anketa

Pijete mléko?

Ano, pravidelně   47% Jen občas   30% Ne   22%

V anketě hlasovalo 236 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Podle Jordána byla snaha zemí o snížení pokut nespravedlivá. Česká republika nebo Slovensko totiž nikdy systém neporušily. „Kdybychom přistoupili na předčasné zrušení kvót, poškodili bychom naše producenty mléka,“ dodává Jordán.

Provinilé země v čele s Nizozemskem žádaly, aby se systém pokutování za překročení produkce změnil. Místo kvót na objem mléka chtěly, aby se limity a následně i pokuty určovaly dle obsahu tuku v mléku. Rozředěného mléka by tak mohlo prodávat více, než je dosud dovoleno.

Evropská komise však jejich žádosti nevyhověla. Nejvyšší pokutu tak bude platit Nizozemsko. To překročilo povolenou produkci o čtyři procenta. Následují ho Dánsko s Německem, které překročily limity o dvě procenta, a Polsko s Rakouskem, které povolenou produkci překročily o více než procento. Za nadvýrobu platí každý ze států pokutu 27,83 eura na sto litrů mléka, které vyprodukoval nad rámec evropských kvót.


Čtěte také:

České mléko jde do Bruselu bojovat o přežití

Výroba mléka i výkupní cena stoupla

Mléko zdražuje už 12 měsíců. Růst cen bude pokračovat

Autor: >lem

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web