Pro případ nouze se hledají divocí příbuzní hlavních plodin

12.1.2011 9:08   |  

Přípravy na možnou změnu klimatu zahrnují také hledání zemědělských plodin, které budou dávat přijatelnou úrodu i v podmínkách většího sucha nebo jiného extrémního počasí.

Ze statisíců existujících druhů rostlin má jen třicet podstatný potravinářský význam a pouhé tři druhy - pšenice, rýže a kukuřice -zajišťují více než polovinu lidské obživy. Pokud by se s nimi něco stalo, bude mít svět velký problém.

Proto nyní norská vláda poskytla 50 milionů dolarů mezinárodní organizaci Global Crop Diversity Trust se sídlem v Římě na to, aby rozšířila hledání divokých „příbuzných“ zemědělských plodin.

Jejich semena, případně celé rostliny nebo jejich podstatné části, se mají urychleně ukládat do takzvaných genových bank, kde je vědci mohou zkoumat a uchovávat pro budoucnost, pro případ, že vlastnosti těchto rostlin budou zapotřebí.

Genové banky ve světě, z nichž jedna existuje i v Praze, se soustřeďují zejména na uchovávání semen odrůd, jež mají zemědělský význam. Uložená semena jejich divokých příbuzných představují jen pár procent kolekcí.

Vědci se však připravují na situaci, kdy mohou být vlastnosti přírodních druhů zapotřebí pro křížení se zemědělskými plodinami, aby se do nich dostaly vlastnosti, které šlechtěním vymizely, ale budou v nových podmínkách opět potřebné.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

T-Mobile zvažuje vytvořit TV stanici s příspěvky diváků

Mobilní operátor T-Mobile zvažuje rozšířit nabídku své internetové televize. Jednou z možností by mohla být stanice, jejíž program by byl významně složen z příspěvků veřejnosti… více

Komerční prezentace
Mobilní web