Spojené státy vyhlásily válku rybám

6.10.2010 8:06   |  

V USA probíhá válka. Válka proti asijským kaprům. Tak se v Americe říká několika rybám z čeledi kaprovitých, z nichž nejnebezpečnější mají český název tolstolobec pestrý, tolstolobik bílý a amur bílý. Podle časopisu Economist ohrožují Velká jezera.

Byli už chyceni v jejich vodách, zdá se však, že se zde zatím nerozmnožili. Federální vláda vyčlenila 79 milionů dolarů na boj proti nim a na úsilí zabránit jim v zamoření propojeného jezerního systému na hranicích USA a Kanady. Natahují se sítě, používají se odstrašovací elektrické šoky i jed.

Asijští kapři se do USA dostaly většinou z Číny v sedmdesátých letech. Původní měli odstraňovat nežádoucí plankton, a tak zlepšovat kvalitu vody v čistírnách odpadních vod a také v nádržích pro chov ryb. Jenže z nádrží unikly do volné přírody, hlavně v důsledku povodní v devadesátých letech, dostaly se do řeky Mississippi a šíří se v ní i v jejích přítocích.

V americké přírodě nemají dostatek přirozených nepřátel. Vyjídají plankton z vody. Denně ho spořádají až čtyřicet procent své tělesné hmotnosti, takže zbývá méně potravy pro přirozené druhy, jimž navíc noví přivandrovalci obsazují jejich prostor.

Hrozí, že zničí sportovní rybářství, které podle Johna Rognera z Odboru přírodních zdrojů státu Illinois má v oblasti Velkých jezer celkovou hodnotu sedmi miliard dolarů.

„Jedeme plnou parou vpřed, jsme v plném útoku proti těmto rybám, chceme zabránit jejich postupu,“ uvedl federální senátor Dick Durbin vojenskou terminologií na odborné konferenci v září, kde byl představen vládní pověřenec pro koordinaci postupu proti asijským kaprům. Ve skutečnosti však vědci, rybáři ani úředníci odpovědní za ochranu přírody nevědí, jak by reálně mohli ryby opravdu zastavit.

Stavějí se alespoň sítě, které by je měly zadržet i v době povodní, budují se nově elektrické bariéry. Úřady zvažují i možnost, že by některé umělé kanály spojující Velká jezera byly uzavřeny, aby jimi nemohly ryby proniknout.

Vědci zkoumají, jestli by ryby nedokázala odradit nepříjemně blikající světla nebo umělé zábrany z unikajících bublin, ale zatím žádný věrohodný experiment neprokázal, že by to stačilo. A tak ryby zatím postupují.

Živočichům i rostlinám, které se dostanou do cizího prostředí a nezadržitelně se v něm šíří, se říká invazní druhy. Kapr má mezi nimi zastoupení i v Austrálii. Tentokrát je to kapr obecný, dobře známý třeba z našich štědrovečerních stolů.

Australané si jej v minulosti přivezli z Evropy, ukázalo se však, že se kaprům dobře daří nejen v jezerech, ale i v řekách. Vytlačují ostatní ryby z jejich přirozeného prostředí, což hrozí zhroucením původního ekosystému.

Australské úřady už dokonce v roce 2002 zvažovaly, že proti kaprům rozpoutají genovou válku. Vědci totiž znají rybí gen, který – pokud jej mají v těle samci – způsobuje, že jejich potomstvem nejsou samičky, ale pouze samečkové. A ti gen předávají zase dál.

Proto přišli s návrhem vypustit do přírody samce, do nichž by předtím v laboratoři vložili tento gen. Tím by se postupně snížil počet samiček, a následně i celkové množství kaprů.

„Je to určitě lepší, než kdybychom ryby trávili. Takhle vám po řece nepoplavou tuny mrtvých kaprů,“ popsal Ron Thresher, australský vědec, který metodu prosazuje. Rozhodnutí o rozpoutání genové války proti kaprům v Austrálii však nepadlo – jsou totiž obavy, že by to mohlo mít zase jiné nikým nečekané a nechtěné důsledky.

Někteří další invazní živočichové

Plzák španělský

Od padesátých let se šíří po Evropě, pronikl i k nám. Působí obrovské ekonomické škody v zemědělství, požírá zejména řepku, salát a zelí.

Rak pruhovaný a rak signální

Přivezeni z Ameriky, šíří se i v českých tocích. Jsou přenašeči plísní, proti nimž jsou sami odolní, ale které zabíjejí původní raky. Navíc „norují“, takže narušují pevnost břehů a hrází.

Čínští sršni

Dostali se do Francie zřejmě na lodi se zásilkou čínské keramiky, dnes tu požírají místní včely, takže včelstev rychle ubývá.

Ropucha obrovská

Přivezena ve třicátých letech do Austrálie, aby požírala brouky, kteří ničili plantáže cukrové třtiny. Nyní se rozšířila asi na osmině nejmenšího kontinentu, pojídáním hmyzu ubírá potravu domácím obojživelníkům. Ve váčku za hlavou se jí vytváří jed, jenž zabíjí hady, krokodýly i psy dingo, kteří ropuchu sežerou.

Králíci, lišky, velbloudi

Rovněž pustoší Austrálii. Králíky si přivezli farmáři, ale hlodavci utekli a vyžírají trávu jiným zvířatům. Lišky si zase přivezli Angličané, aby mohli pořádat oblíbené štvanice. Dnes lišky v přírodě požírají bezbranná místní zvířata i přivezené ovce a kozy. Velbloudi byli přivezeni jako dopravní prostředek. Je jich kolem milionu, není pro ně dost prostoru a musejí se střílet.

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web