Těžbu dřeva ve státních lesích čeká revoluce, zákazky získají i menší firmy

Až budou příští rok Lesy ČR vyhlašovat nové pětileté miliardové tendry na pěstební a těžební práce, možná ani ne tři roky od jejich nové podoby opět doznají zásadních změn. Zasadit se o ně hodlá nový ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ilustrační foto
7.2.2014 6:16   |  

Šéf rezortu zemědělství uvažuje o zmírnění podmínek soutěže a zvýšení počtu územních jednotek tak, aby se k lesnickým zakázkám dostaly na menší rozloze i střední a malé firmy. Navíc by se podle úvah nového ministra mohly státní lesy částečně vrátit zpět k prodeji dřeva vlastními silami, od čehož se za předchozí vlády Petra Nečase upustilo.

Tendry jsou nyní postaveny pouze a jen na nabídnuté ceně. To sice Lesům ČR obhospodařujícím polovinu lesů v zemi přineslo rekordní miliardové zisky, mnohé lesnické a dřevařské firmy je ale kritizovaly jako příliš tvrdé. Podle profesních asociací to znamenalo konec desítek menších podniků.

Zisk nemůže být jediným kritériem

Systém tendrů se podepsal i na nedávném krachu největší soukromé lesnicko-dřevařské firmy Less & Forest. „U tak důležitého státního podniku nemůže být jediným a hlavním kritériem tendrů pouze zisk,“ uvedl ministr Jurečka v rozhovoru pro deník E15.

Stát podle něj musí umět zohlednit i dopady, které podnik má na hospodářství, zaměstnanost v problémových lokalitách i to, jak je na státní firmu navázán dřevozpracující průmysl. „Tento průmysl je v posledních letech ve velké krizi, především malí a střední zpracovatelé,“ připouští i Jurečka.

Pomoc menším hráčům

Velké firmy novou podobu tendrů zakotvenou v takzvané Dřevěné knize, vzniklé za ministra Ivana Fuksy (ODS) a zavedenou od roku 2012, vítaly. Změnám by se nyní nebránily. Za přínosné je například označuje prezident Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů Petr Pražan. Zmenšení rozlohy soutěžených územních jednotek a tím zvýšení jejich počtu by pomohlo menším lesnickým firmám.

„Za dřevozpracovatele pak potřebujeme, aby v některých lokalitách mohly Lesy ČR prodávat dřevo samy,“ uvedl Pražan. Tím by se mimo jiné i výrazně zkrátila vzdálenost, ze které menší pily dřevo dovážejí, čímž by výrazně ušetřily.

Firmy se vytratily

Dosavadní podobu tendrů v minulosti často kritizoval šéf Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný, Jurečkovy úvahy však vítá. „Sektor ale prošel dramatickými změnami, z trhu se vytratily desítky firem. Nastartovat jej bude velmi těžké,“ míní.

S Jurečkovými úvahami tak na důležitosti nabývá výběrové řízení na generálního ředitele Lesů ČR, jehož vítěz stále nebyl vybrán. Nový šéf přitom bude hlavním garantem případné nové podoby tendrů. Možná i proto se nový ministr rozhodl po svém nástupu do čela úřadu nejmenovat Michala Gaubeho, pověřeného vedením státní firmy, jehož navíc doporučila i výběrová komise, a vzít si měsíc na rozmyšlenou.

Rozhovor s Marianem Jurečkou čtěte v pondělním vydání E15.


Čtěte také:

Lesy připravují miliardový tendr

Letošní tendr Lesů ČR nalákal 29 firem, soutěží o miliardy korun

Soud: Lesy ČR nemusí platit téměř čtyři miliardy firmě CE Wood

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web