Bývalý ministr průmyslu a obchodu Urban podporuje zákaz dovozu masa z Německa

6.1.2011 13:48   |  

Veškerý dovoz masa z Německa by se kvůli dioxinům, které se tam objevily v tisících tunách krmné směsi, měl zakázat, uvedl ve dnes bývalý ministr průmyslu a místopředseda ČSSD Milan Urban. Poslanec za ODS Jaroslav Martinů však soudí, že problém musí vyřešit Státní veterinární správa ČR.

„Veleba má mou podporu, jsem pro, aby se dovoz masa z Německa zakázal do té doby, než se tam vyřeší problém s dioxiny,“ řekl Urban.

Zdůraznil, že situace je velmi vážná a musí se řešit neprodleně. „Obecně jsem pro to, abychom měli uvedenou zemi původu na všech zemědělských výrobcích. Každý výrobek, který se do České republiky dováží, by měl splňovat naše normy, které jsou mnohdy přísnější než normy Evropské unie. Pokud normy nesplňuje, měl by se dovoz zakázat,“ doplnil Urban. Národním zájmem je pak prý podle něj zájem českého spotřebitele.

Poslanec a člen zemědělského výboru Jaroslav Martinů se k problému dovozu masa z Německa postavil opatrněji. „Situaci by měla zhodnotit Státní veterinární správa. Je to vážná věc, vyžaduje velmi seriózní přístup,“ konstatoval. Státní veterinární správa pak má jeho plnou důvěru. „Závěr, který učiní z analýzy problému, musí být adekvátní k celé situaci,“ shrnul.

Oba politici reagovali na výzvu prezidenta Agrární komory ČR (AK) Jana Veleby, aby příslušné orgány státní správy kvůli problémům s dioxiny zakázaly dovoz veškerého masa z Německa.

„Průšvih, který se v Německu objevil, je ohromný. Kontaminované potraviny se v řetězcích objevily už v osmi spolkových zemích, což je polovina. Nejde tedy říct, že se nic neděje. Do České republiky se v roce 2010 dovezlo zhruba 200 tisíc tun vepřového masa, z čehož byla naprostá většina právě z Německa. Důležitou otázkou tedy je, zda lze skutečně zaručit, že je všechno maso v českých obchodech bezpečné,“ prohlásil Veleba.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web