V Česku přibudou přehrady. Podle Jurečky mají pomoci se suchem

Oblastem, které se často potýkají s nedostatkem srážek, což především jižní Morava, Rakovnicko nebo Žatecko, mají v budoucnu pomoci nová vodní díla. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že předcházet suchu mohou také opatření na zvýšení kvality půdy a využívání moderních postupů ve výrobě.

 ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)
9.10.2014 17:12   |  

O koncepci ochrany před dopady sucha a nedostatkem vody dnes poprvé jednala meziresortní pracovní skupina. Vznikla spojením pracovních týmů ministerstev zemědělství a životního prostředí v reakci na letošní jarní sucho. Nedávno vzniklý materiál má být po rozpracování předložen ke schválení kabinetu.

„Z vlastních zkušeností moc dobře vím, jaké škody na plodinách a úrodě dlouhodobé sucho způsobuje,“ uvedl ministr Jurečka.

„Kromě výstavby vodních děl v regionech opakovaně postižených nedostatkem srážek, především na jižní Moravě, Rakovnicku a Žatecku, je nutné zaměřit opatření také na zvýšení kvality půdy a na využívání moderních postupů v zemědělské výrobě,“ dodal.

Nedostatek srážek má dlouhodobě jih Moravy

Především jihomoravské zemědělce sužuje v posledních letech pravidelně nedostatek srážek. Na to, že se tamní podnebí kvůli stále proměnlivějšímu počasí stává méně příznivým pro zemědělství, upozorňují několik let také hydrometeorologové. V oblasti se přitom nachází naprostá většina tuzemských vinic, je také významnou obilnicí.

Prevence: Více využívat dešťovou vodu

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva pro životní prostředí, které je prvotním autorem materiálu se má v rámci prevence sucha například více využívat dešťová voda ke splachování a k zalévání zahrad.

Mezi odborníky k diskutovaným opatřením proti suchu patří, v případě extrémního dlouhotrvajícího nedostatku vody, i možné zvýšení poplatku za čerpání podzemní vody nebo nárazové zdražení pitné vody či zpomalení výroby v továrnách. Klíčová strategie proti suchu má řešit také integrovaný záchranný systém, kritické zásobování vodou a vzájemnou pomoc mezi regiony.


Čtěte také:

Novela má ochránit vodní díla před církevními restitucemi

Stát chce, aby se více stavělo a na nekvalitní půdě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web