Veterináři nepustili do Česka přes dva miliony vajec z nevhodných klecí | E15.cz

Veterináři nepustili do Česka přes dva miliony vajec z nevhodných klecí

Veterináři nepustili do Česka přes dva miliony vajec z nevhodných klecí
Slepice, vejce
• 
ZDROJ: ČTK

Dušan Kütner

Státní veterinární správa během ledna nevpustila do země zásilky s 2,2 milionu vejcí, které pocházely z chovu slepic v neobohacených klecích. Ten je od Nového roku v unii zakázán, mnohé země EU to však nedodržely.

Unie zatím žádný postih pro tyto chovatele nezavedla, a to i přesto, že směrnici nařizující zavedení chovu pouze v obohacených klecích Evropská komise vydala již v roce 1999.

Tuzemským chovatelům, kteří do rekonstrukcí chovů i za pomoci Programu rozvoje venkova investovali 2,8 miliardy korun, se tento stav nelíbí, neboť náklady na výrobu vejcí z chovů v neobohacených klecích jsou nižší než v těch komfortnějších. Požadují zákaz dovozu těchto vejcí v celé EU a podle drůbežářů i Agrární komory by měl také stát spustit informační kampaň. V ní by českým spotřebitelům vysvětlil, proč je třeba dovoz vejcí z neobohacených klecí zakázat a proč je výrobní a tím i prodejní cena vejcí z obohacených klecí vyšší.

Výroba vajec klesne kvůli novým klecím až o pětinu

Počet zásilek s vejci z neobohacených, které se do ČR nedostaly, tvoří podle údajů veterinární správy asi pětinu z 12 milionů vejcí dovezených v lednu do ČR. Podle dřívějších informací tyto dovozy nevhodných vejcí pocházejí nejčastěji z Polska či Maďarska. „Je vidět, že jsou zásilky, které podmínky splňují, i z Polska či Německa, Slovenska. S kontrolami počítáme i nadále,“ řekl Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy. Polsko má v neobohacených klecích podle Českomoravské drůbežářské unie čtyři miliony nosnic, tedy stejně, jako činí celková kapacita tuzemského chovu.

Z Programu rozvoje venkova by měli drůbežáři získat podporu asi 900 milionů korun. Náklady na úpravu místa pro jednu nosnici tak v Česku činí asi 700 korun. Tyto náklady podle Tůmové musí drůbežáři promítnout do ceny odběratelům. „Všichni souhlasili a podporovali ochránce zvířat bojující za lepší podmínky nosnic. Jestliže jsou ale vyšší náklady, tak i to vejce musí být dražší,“ podotkla. Adekvátní navýšení ceny by podle ní mělo činit 15 až 20 procent.

V klasických dosud používaných klecích měly nosnice prostor 550 centimetrů čtverečních. Obohacené klece mají prostor o 200 centimetrů čtverečních větší a musí mít hřad, snáškové hnízdo či místo na hrabání. Dalším povoleným pro slepice komfortnějším způsobem chovu jsou voliéry či podestýlky s výběhem. V Česku nyní tvoří chov v obohacených klecích asi čtyři pětiny veškerého chovu. Dalších 14 procent nosnic je chováno v podestýlkách a voliérách, dvě procenta v podestýlkách s výběhem a čtyři procenta v ekologických chovech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!