Vinaři objevují Polsko, vývoz stoupl o polovinu | E15.cz

Vinaři objevují Polsko, vývoz stoupl o polovinu

Vinaři objevují Polsko, vývoz stoupl o polovinu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

duk

Tuzemským vinařům tradičně vyvážejícím svou produkci téměř výhradně na Slovensko se otevírá nový trh. Moravské víno totiž v posledních letech berou na milost Poláci, kteří jsou známí zejména jako velcí konzumenti vodky, zatímco vína v průměru na osobu a rok vypíjí zhruba desetkrát méně, než činí průměr v EU.

Jejich výdaje za víno ale nyní každoročně stoupají. „Polsko je perspektivním trhem. Vinaři, kteří se zkouší prosadit pět let, začínají konečně sklízet smetanu,“ řekl deníku E15 tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Víno zdraží. Vláda zavede spotřební daň 10 korun za litr

Spotřeba vína je v Polsku velmi nízká, asi dva litry na osobu a rok, takže se dá podle Půčka předpokládat, že poroste. „Při jejich počtu obyvatel (38 milionů) by i zvýšení spotřeby o půl litru na osobu udělalo velké prodeje,“ dodal.

Polsko jako trh loni objevil například největší producent vín v Česku, plzeňský Bohemia Sekt. „Do Polska se nám dlouho nedařilo proniknout, nehezky řečeno tam zkrachovalo několik projektů. Až se podařilo koncem roku 2010 navázat spolupráci s novým polským partnerem a loni jsme tam vyvezli několik desítek tisíc lahví vína,“ řekl v lednovém rozhovoru pro deník E15 šéf Bohemia Sektu Ondřej Beránek.

Autor: duk
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!