Americké exportéry láká výroba v Česku

Česká republika je díky levné koruně lépe vidět na mapě světového byznysu. Na zajímavosti získala i mezi americkými exportéry, jejichž zisky decimuje silný dolar. Zámořské firmy tak více než kdy jindy zvažují stěhování výroby do zemí se slabší měnou a blíže zákazníkům. Na soupisce těchto destinací figuruje i Praha. Koruna je totiž vůči dolaru o čtvrtinu slabší než před rokem a nic nenasvědčuje, že se kurz v dohledné době vrátí zpět.

 Dolary (ilustrační foto)
26.1.2015 6:02   |  

„Pokud dolar zůstane dlouhodobě silný, mohli bychom přesunout produkci z Ameriky do České republiky. Impulzem může být tlak od našich evropských odběratelů, kterým současný vývoj směnných kurzů nevyhovuje,“ uvedl pro deník E15 šéf zámořského Firstronicu John Sammut. Firma se sídlem v americkém Michiganu vyrábí plošné spoje pro automobilový průmysl a v Česku už skrze joint venture s takřka miliardovým ročním obratem působí. Drahý dolar komplikuje její exportní pozici, vedle vývozu do Evropy jsou obchody obtížnější i s Čínou nebo Jižní Koreou.

Koruna láká i další obchodníky. „O zájmu o Českou republiku jsme jednali s několika firmami,“ uvádí Weston Stacey z Americké obchodní komory. Jména firem jsou ale důvěrná. „V poslední době jsme poskytovali naše služby třem americkým společnostem, které měly o Česko zájem. Dvě byly z oblasti automobilového průmyslu,“ potvrzuje i Lukáš Hendrych z poradenské firmy BDO.

Aby si Američané s Čechy plácli, budou muset výhody české měny nějaký čas vydržet. „Nárůst zájmu nastane spíše až ve druhé polovině roku,“ říká Tomáš Klápště z Patria Corporate Finance. Koruna prý ale hned tak neposílí. „Očekáváme, že dolar bude letos v průměru za 24,60, v příštím roce pak za 23,50 koruny,“ předpokládá Jan Čermák z ČSOB. Ještě před rokem stál přitom dolar rovných dvacet korun.

Firmy odrazuje nestabilní právní klima

Vyhlídky na dlouhodobě slabou korunu jsou pro zámořské firmy pádným důvodem k zájmu o Česko, reálným obchodům však stojí v cestě řada překážek. Nejčastěji experti zmiňují nestabilitu podnikatelského prostředí, což se především týká daňového systému. Ani dlouhodobě výhodný směnný kurz tak prý výrobce z opačné strany Atlantiku do Česka přilákat nemusí.

Americké firmy jsou náročnými investory. „Vyhodnocují celou řadu parametrů a kromě příznivé ekonomické stránky projektu vyžadují rovněž stabilní a transparentní právní prostředí, předvídatelnost práva a rozumnou míru zdanění,“ uvádí Jan Linhart z KPMG. Právě to je Achillovou patou České republiky.

„Důležitou determinantou rozhodování firem o přesunu produkce je v čase neměnná daňová legislativa,“ říká Weston Stacey z Americké obchodní komory, která podle údaje na svých webových stránkách sdružuje 371 subjektů. Stabilitu v oblasti daní však Česko nenabídne. „Jen zákon o daních z příjmů byl novelizován více než 150krát, daňové předpisy jsou navíc nekonzistentní a jejich výklad je často nejasný,“ uvádí Monika Novotná z advokátní kanceláře Rödl & Partner. „Firmy tak dají v mnoha případech nakonec přednost jiné zemi,“ potvrzuje Lukáš Hendrych z poradenské firmy BDO.

Koruna během uplynulého roku oslabila oproti dolaru takřka o čtvrtinu, propadla tak hlouběji než euro, které za rok ztratilo 18 procent. Experti se shodují, že měnový impulz je pro zámořské výrobce silným lákadlem, díky němuž byznysmeni dokážou i leccos oželet. „Současné měnové pohyby jsou tak významné, že pokud bude aktuální trend pokračovat, projeví se to v rozhodování firem dříve nebo později i do konkrétních činů,“ míní Jan Fanta z poradenské firmy EY.

„Podle mého jsou úvahy o přesun výroby do Evropy mezi firmami novým trendem, dynamika pohybů měn nás nutí k tomu, abychom vyráběli v regionech, do kterých dodáváme,“ potvrzuje i John Sammut z americké firmy Firstronic, která se specializuje na průmyslovou elektroniku.


Čtěte také:

Americký Kiehls otevře první obchod v Česku

Johnson Controls otevře v Česku nový provoz

Teleflex přesune výrobu zdravotní techniky z USA do Česka

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web