Arabové v Česku prakticky nepodnikají, nevlastní ani procento firem

Aktivita arabských podnikatelů v Česku je nízká. Arabského vlastníka má celkem 1782 českých firem, což však odpovídá pouze 0,41 procenta tuzemské podnikatelské základny. Většina z nich podniká v obchodě nebo oblasti nemovitostí a zpravidla jde o malé firmy. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

 Lázeňští hostě v Teplicích
11.1.2016 14:49   |  

Celkový kapitál českých firem činí 2,614 bilionu korun, z toho zahraniční představuje 1,035 bilionu korun.

Mezi lety 2010 až 2015 se počet českých firem s arabským vlastníkem zvýšil o necelou třetinu. Do základního jmění českých firem arabští majitelé investovali 2,76 miliardy korun, což od roku 2010 představuje nárůst o 520 procent.

„Ke skokovému nárůstu objemu základního kapitálu v českých firmách, který kontrolují arabští majitelé, došlo mezi lety 2014 a 2015. Byl způsoben převodem společnosti Avia Ashok Leyland Motors z indického vlastníka na majitele ze Spojených arabských emirátů, který je ovšem členem stejné skupiny Ashok Leyla. Bez vlivu této transakce by se objem arabského kapitálu v českých firmách v období 2010 až 2015 zvýšil o 12 procent,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.


Čtěte také:

V Česku přibývá cizinců z EU, tvoří už dvě pětiny přistěhovalců

Zeman: Masovou migraci do Evropy organizuje Muslimské bratrstvo

O arabskou klientelu se přetahuje svět. Ještě pořád má ale ráda české lázně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel

Reportáž: Brdy znovuobjevené. Vojenský prostor se po 90 letech otevřel Fotogalerie

Dlouho to tady patřilo jen vojákům. Likvidovali vesnice, brázdili lesy těžkou technikou, vzduchem svištěly rakety. Pak se zelená plocha velká 260 km2 pomalu začala otevírat lidem… více

Komerční prezentace
Mobilní web