Asociace exportérů: Český vývoz dál mírně zrychlí tempo

Český export by měl v dubnu dál mírně zrychlit svůj růst a potvrdit tak očekávané březnové zvýšení. Předpovídá to aktuální Index Asociace exportérů (IAE), který pro duben vzrostl na 9,02 bodu z březnových 8,04 bodu. "Jaro letošního roku by mělo být z pohledu českého exportu stabilnější než rozkolísaný konec toho loňského," sdělil místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

 Kontejnery připravené k přepravě
18.1.2016 19:03   |  

Do dubnového indexu se podle něj kladně promítl mírný nárůst zakázek ze zahraničí, pozitivně přispěl také index nákupních manažerů za eurozónu. Otazník podle Asociace exportérů panuje u vývoje německých průmyslových zakázek, který v posledních třech měsících přispíval do indexu záporně.

Situace v německém hospodářství se však podle Daňka zlepšuje. „V nejbližších měsících očekáváme, že se německé zakázky vrátí na růstovou trajektorii, když tamní podniky budou těžit z rostoucí domácí i zahraniční poptávky. Z toho by v roce 2016 měli výsledně těžit i čeští exportéři,“ uvedl.

Index Asociace exportérů si klade za cíl tři měsíce dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě statistických dat a dalších parametrů. Do indexu jsou zahrnuty mimo jiné německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny.


Čtěte také:

Vývoz do Německa se vyšplhá na rekord. Opět jej táhnou automobily

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web