Babiš navrhne tři sazby DPH: 10, 14 a 20 procent

Česko by mohlo mít tři sazby daně z přidané hodnoty. Od roku 2016 s tím počítá návrh konvergenčního programu, který připravilo ministerstvo financí. Do nejnižší desetiprocentní sazby DPH jsou zde zařazeny léky, zdravotnické potřeby, knihy a další tiskoviny.

Andrej Babiš
16.4.2014 9:34   |  

Sazba 14 procent má být u potravin, vody, tepla a dopravy. Sazba na ostatní zboží a služby bude 20 procent. V současnosti jsou sazby DPH 21 a 15 procent.

Podle propočtů ministerstva, o kterých informoval deník Dnes, by měl státní rozpočet přijít kvůli snížení sazeb DPH o 16 miliard korun.

Dle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by sazba na léky a tiskoviny mohla klesnout i dříve než v roce 2016. „Deset procent je realistická varianta snížení DPH, a to od 1. ledna 2015,“ řekl. Vše bude záležet na tom, zda se takový návrh vládě podaří v letošním roce prosadit v parlamentu.

Ve výčtu položek, které jsou zahrnuty do nejnižší daňové sazby, však chybějí slibované levnější dětské pleny a dětská výživa.

V návrhu konvergenčního programu pro Evropskou unii ministerstvo financí nepočítá s žádnými změnami firemních daní, které by měly významný dopad na rozpočet.

Už se v něm nemluví ani o takzvané sektorové dani, která hrozila firmám v oblasti bankovnictví, energetiky a telekomunikací.

Podle dosud schváleného zákona, který chce nynější vláda změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 procenta.


Čtěte také:

Babiš navrhuje třetí sazbu DPH, chce také odložit jednotné inkasní místo

Čtvrtletní plátci DPH poprvé otestují elektronická podání

Kampaň na snížení DPH spustila Unie vydavatelů i knihkupci


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice

Stát půjčí OKD 700 milionů korun. Žádná půjčka, ale dar, kritizuje opozice Fotogalerie

Stát půjčí těžební společnosti OKD, která je v úpadku, 700 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda. Peníze půjčí státní podnik Prisko, který spadá pod… více

Mobilní web