Babiš: O přenesené povinnosti u DPH mají rozhodovat státy, ne Brusel

Ministr financí Andrej Babiš usiluje o to, aby země EU mohly samy rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty. Pro tento návrh prý získal podporu ministrů financí okolních zemí. DPH patří v EU mezi harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

 Ministr financí Andrej Babiš
4.12.2014 11:33   |  

„Firmy v ČR neodvedou 108 miliard korun na DPH. Bránit se tomu jde díky reverse charge (přenesené daňové povinnosti). V karuselových obchodech jsou naše prachy. Proč tedy EU rozhoduje o tom, na co uplatnit reverse charge? Proto já dnes chci, a získal jsem okolo podporu, aby my jsme rozhodovali o reverse charge,“ řekl Babiš na dnešním Fóru Zlaté koruny.

U přenesené daňové povinnosti by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které by mělo bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítne se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

Karusel je daňový podvod
Karuselový nebo kolotočový obchod je podvod s DPH, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU. Vyvážené zboží je osvobozeno od DPH, daň má zaplatit dovozce a může si ji odečíst. Firma ale při podvodu DPH nezaplatí, nebo zboží při dalším prodeji fakturuje s DPH.

Babiš již v červnu v EU navrhl, aby se přenesená daňová povinnost v celé EU zavedla plošně. Evropská komise návrh ale odmítla a sám Babiš později na říjnové schůzce ministrů financí zemí regionu prohlásil, že ČR již o takový krok neusiluje.

Ministr dnes dodal, že v celé EU se objem nezaplacené DPH pohybuje kolem 177 miliard eur, což jsou čtyři rozpočty Česka. V Rumunsku je podle Babiše podíl nevybrané DPH 44 procent, v ČR 22 procent, ale například v Nizozemsku pět procent.

Babiš opět kritizoval přílišnou byrokracii, která omezuje fungování Česka i Evropskou unii. Zároveň podrobil kritice celý polistopadový vývoj země.


Čtěte také:

Babiš: Opatření proti daňovým únikům mohou přinést více než 27 miliard

Babiš: Českou prioritou v EU je boj proti daňovým únikům

Babiš navrhl EU, ať vyzkouší přenesení daňové povinnosti u DPH

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web