Banky čekají zatím nejtvrdší zátěžové testy

Banky v Evropské unii letos zřejmě podstoupí zatím nejtvrdší zátěžové testy. Vyplývá to z prvních návrhů Evropské bankovní asociace (EBA. Testy mají ukázat, nakolik mají banky dostatek kapitálu a budou odolné v případě další krize. Testy by od května mělo projít 124 bank včetně těch mateřských pro ústavy v Česku, například Erste Group (majitel České spořitelny) nebo KBC (vlastník ČSOB). Výsledky by měly být známy v říjnu.

Budova České národní banky
29.4.2014 17:10   |  

Banky budou muset například prokázat, jak si poradí s poklesem cen domů o 21 procent a komerčních nemovitostí o 15 procent nebo snížením cen akcií v průběhu tří let o 19 procent.

Testy počítají i s příkladem nárůstu nezaměstnanosti v EU na 13 procent při nesplnění cíle EU na kumulovaný růst ekonomiky v letech 2014 až 2016 o sedm procent při stagnaci spotřebitelských cen. V jednom z příkladů testů pak budou muset banky ukázat, jak si poradí s poklesem maďarského forintu a polského zlotého o čtvrtinu.

Oproti předchozím testům se budou muset banky vypořádat s kumulovaným hospodářským poklesem o 2,1 procenta, zatímco dříve to bylo 0,4 procenta. Pro zvládnutí testů bude muset kapitálová přiměřenost bank, tedy objem kvalitního kapitálu k celkovým aktivům banky, přesáhnout 5,5 procenta. Při předchozích testech v roce 2011 to bylo pět procent.


Čtěte také:

Banky vymetají pochybná aktiva. Bojí se nejtvrdších testů v historii

EU chce obnovit důvěru v bankovní testy. Prověrky zpřísní

Řecké banky budou potřebovat další miliardy eur

Autor: čtk, duk

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web