Banky se vracejí k financování akvizic

11.8.2010 8:53   |  

aktualizováno Skoro dva roky bylo téměř nemožné sehnat u bank peníze na nákup podílů ve firmách. Bály se půjčovat. Nyní velké peněžní ústavy otočily a začaly peníze na financování akvizic nabízet.

Komerční banka vítá obnovující se poptávku klientů po akvizičním financování. Kapacitně se připravujeme na další růst,“ říká mluvčí Monika Klucová a dodává, že díky zlepšování prostředí lze nabízet i atraktivnější podmínky. Podle poradců však akviziční úvěry stejně patří mezi rizikové, a marže bank se proto pohybují kolem pěti procent.

To, že financování akvizic stálo, potvrzuje i šéf tohoto oddělení v ČSOB Ivan Meloun. „Letos je nejčastěji poptáváno zpětné financování akvizice, kdy si kupující akvizici financoval z vlastních peněz a letos banku žádá alespoň o částečné financování platby za kupní cenu akcií a přefinancování dluhu na koupené společnosti,“ vysvětluje. ČSOB, která v poslední době financovala například akvizice skupiny EPH, má zájem hlavně o úvěry nad půl miliardy.

Česká spořitelna by podle mluvčí Kristýny Havligerové stála spíše o střední transakce v řádu desítek až set milionů korun. Žádosti o úvěry podle ní rostou. „Meziroční nárůsty počtu i objemů transakcí jsou v řádech desítek procent,“ dodala. Změna v postoji bank je podle Petra Studničky z Patria Corporate Finance patrná i v tom, že zmizel rozdíl mezi nabízenou a poptávanou cenou, který akvizice znemožňoval. Přesto letos na českém trhu proběhlo historicky nejméně transakcí, podle Mergermarketu za dvanáct miliard korun. Podle partnera KPMG Alexe Verbeeka ani zbytek roku nebude nijak odlišný. „Bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostaneme na úroveň roku 2008. Dobrou zprávou je, že jsme se již dotkli dna a nyní jsme na cestě vzhůru,“ řekl deníku E15.

Komárkovy výměny vévodily akvizičnímu trhu

V červenci se na českém trhu příliš mnoho obchodů neurodilo. Podle statistiky agentury mergermarket proběhlo pár transakcí v energetickém sektoru. Nejvýznamnější byla výměna podílů kolem podnikatelského uskupení KKCG Karla Komárka.

KKCG se stal jediným vlastníkem skupiny Moravské naftové doly (MND). Holding odkoupil podíl v dolech od akcionářů E. ON Ruhrgas a Slovenský plynárenský priemysel. Spory o naftové doly trvaly čtyři roky. Majetek, který si strany rozdělily, se odhaduje na 30 až 35 miliard korun, firmy oficiálně ceny transakcí neuvedly.

Cílem dalšího významného převzetí v červenci se stala plynárenská firma Vemex, kterou stoprocentně ovládl ruský Gazprom Germania. Vemex je alternativním dodavatelem zemního plynu, má devítiprocentní podíl na trhu.

Letošní rok je v Česku, co se týče objemu transakcí, zatím historicky nejslabší. Podle poradců sice probíhá hodně obchodů, ale malých. Mergermarget, který monitoruje transakce s cenou nad pět milionů dolarů, uvádí, že letos proběhly prodeje jen za 474 milionů eur (necelých 12 miliard korun). Před krizí se roční hodnota tuzemských dealů pohybovala kolem desetinásobku této sumy.

Jaké jsou trendy na trhu fúzí a akvizic podle právních a finančních poradců

1. Čekáte, že se ve zbytku roku zvýší aktivita na trhu M&A v Česku? Pokud ano, v jakých oblastech?
2. Co nejvíce charakterizuje současnou situaci na trhu M&A – z hlediska počtu transakcí, velikosti, prodávajících a kupujících?

Vladimíra Glatzová

zakládající partner Glatzová & Co.

1. Současný trend tomu nasvědčuje. Od začátku roku máme výrazně víc transakcí než loni. Nemůžu říci, že by byly zaměřeny na určité odvětví, všude je teď hodně příležitostí levně koupit, a ti, kteří zůstali navzdory krizi silní, jsou méně váhaví než loni. Problém s financováním sice přetrvává, banky jsou stále ještě opatrné, ale i zde je vidět posun k lepšímu. Měli jsme dokonce i několik menších akvizic v oboru stavebnictví, který byl krizí postižen snad nejvíce.

2. Transakcí přibývá, ale jsou spíše menší a střední. Většina akvizic probíhá vzájemně mezi konkurenty v témže oboru, silnější skupují slabší. Velké akvizice ze strany institucionálních investorů jsou vzácné. To je známka, že trh je stále ještě opatrný. Ti, kteří sami v daném oboru podnikají, mohou přece jen lépe posoudit své možnosti zhodnotit akvizici a začlenit ji do svého koncernu.

Dalibor Hlaváč

ředitel oddělení finančního poradenství Deloitte

1. Na trhu jsme letos zaznamenali pouze vlažné oživení M&A aktivit ve všech sektorech. Po zbytek roku očekáváme stabilní vývoj.

2. Transakce provádějí zejména silné lokální finanční skupiny a někteří oboroví investoři. Private equity fondy začínají být mírně optimistické, přesto však zůstávají opatrné a realizují jen málo investic. Velikost transakcí se pohybuje v desítkách až stovkách milionů korun, objemy nad miliardu korun jsou výjimečné.

Robert Němec

partner PRK Partners

1. První polovina roku 2010 ukázala vzestup poptávky po právním poradenství v oblasti fúzí a akvizic i v oblastech, které byly nejméně zasaženy hospodářskou krizí. Díky snížení rozdílu mezi cenovými očekáváními na straně kupujících a prodávajících věříme, že aktivita na trhu M&A se do konce roku ještě lehce zvýší. Očekáváme aktivity v energetice, odvětví nerostných surovin a také obnovenou aktivitu v sektoru spotřebního zboží, zdravotnictví či farmaceutického průmyslu.

2. Současná situace na trhu M&A je ovlivněna dozvuky krize, a s tím souvisejícím restrukturalizačním prodejem společností v nejvíce postižených sektorech. Banky na financování M&A také vyžadují větší podíl vlastních zdrojů kupujících a vyšší úroveň zajištění. Na straně kupujících převažují investoři s dostatkem hotovosti, a to jak velké společnosti, tak soukromí investoři.

Tomáš Klápště

ředitel Patria Corporate Finance

1. Ano, očekáváme ještě nárůst M&A aktivit po úspěšném prvním pololetí způsobený zlepšujícími se hospodářskými výsledky společností a snahou zrealizovat transakce. Ta byla i na straně prodávajících, kteří se obávají možnosti další vlny recese způsobené dluhy veřejných rozpočtů. Sektor, kde budou M&A nejaktivnější, nelze jednoduše specifikovat, protože cílem transakcí je hlavně konsolidace trhu a finanční injekce do firem pro další růst a někdy i vlastní přežití, takže probíhají napříč všemi sektory. Složitější bude situace v sektorech navázaných přímo na státní a municipální rozpočty, kde politici slibují šetření, omezení investic a tlak na ceny dodávek.

2. Trh je charakterizován větším počtem středně velkých transakcí. Patria letos již zrealizovala 14 transakcí a na dokončení dalších deseti pracujeme. Pro kupující představuje dnešní trh velmi zajímavou příležitost k jeho konsolidaci. V drtivé většině případů za normální či lehce prémiovou cenu, což se jim ale vyplatí, protože za běžné situace by nebyl prodávající ochoten o transakci vůbec uvažovat. Zhruba čtvrtinu jich tvoří generační obměna, kdy prodávající se blíží důchodovému věku, nemají nástupce, anebo jsou po dvaceti letech podnikání unaveni z každodenního tlaku a chtějí realizovat jiné sny.

Čtěte více:

Mezinárodní hráči potáhnou český trh

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web