ČBA: Banky loni poskytly na úvěrech 2,64 miliardy korun

Objem bankovních úvěrů stoupl ke konci roku 2014 meziročně o 4,8 procenta na 2,64 bilionu korun. Vyplývá to z dat České bankovní asociace. Růst objemu úvěrů podnikům stoupl o necelé procento, prosinec byl ale ve znamení rekordního zájmu podniků o nové úvěry. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 4,5 procenta.

ilustrační foto
2.2.2015 15:46   |  

„Na celkovém růstu měly největší podíl domácnosti, kde třetina celkového objemu úvěrů představují úvěry na bydlení (900 miliard korun),“ uvedla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová. Pohled na vývoj nových úvěrů ale podle ní dává rozdílný obrázek.

Celkově podniky čerpaly nové úvěry za 85,5 miliardy korun, což je rekord od června 2007. Nové úvěry v objemu do 7,5 milionu korunse meziročně téměř zdvojnásobily, největší úvěry nad 30 milionů stouply meziročně o více než polovinu. Tyto rekordy lze připsat sílící investiční aktivitě podniků, které pro své investiční záměry stále více využívají úvěry. Výhled pro investiční poptávku do roku 2015 je velmi příznivý, dodala Zamrazilová.

Domácnosti v prosinci čerpaly nové úvěry za 32,1 miliardy korun, z čehož dvě třetiny opět připadly na úvěry spojené s bydlením. Meziroční růst se blížil 20 procentům. Vánoční nákupy podnítily zájem také o nové spotřebitelské bankovní úvěry, které byly v prosinci poskytnuty za šest miliard korun. To je o 12,2 procenta meziročně více. Navíc objem takzvaných ostatních úvěrů domácnostem, kam spadá například finanční leasing, dosáhl rovněž rekordního objemu 5,1 miliardy korun. Meziroční růst činil 70 procent.


Čtěte také:

Banky jdou v boji o firemní úvěry i do rizika

ECB nabízí další úvěry. Banky z podpory růstu vyčerpaly sotva polovinu

ČBA: Růst objemu úvěrů táhnou především levné hypotéky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web